הניקוי השלם - סדנאות ניקוי רעלים

3 שבועות של סדנה מושלמת בשיתוף "ברא צמחים"

קראו עוד...

תיאור מקרה, חיזוק מערכת החסון, שפעת בחורף

הכנת הגוף והתמודדות עם שפעת ומחלות חורף על פי האיורוודה


האיור וודה, הרפואה ההודית המסורתית מקדישה פרק נרחב על עקרונות שמירת הבריאות על פני עונות השנה והסתגלות מאוזנת בכל שינוי של מזג אוויר. אומנם כיום בעידן המודרני אנו תלויים פחות ופחות במזג אוויר ומוגנים לכאורה בפני השינויים אשר הטבע מזמן, עטופים בנוחיות, אך עדיין, מבחינה אנרגטית אנו לא חסינים מפני השינויים המעודנים ומושפעים מהאיכויות השונות בכל עונה ומחילופי העונות, ויותר מכך, ככל שאנו מתרחקים מהטבע ומהקצב שלו, מסוגרים מאחורי המזגן והחימום, גופנו נחלש והופך פגיע יותר
על פי האיור וודה החורף מביא עימו אתגר מעניין בכל האמור לשמירה על בריאותנו. החורף מציג בפנינו ניגודים... מחד, החורף היא העונה אשר יסודות האדמה והמים (קאפה דושה בסנסקריט) שולטים, על כן איכויות החורף, איטיות, כבדות, קור ולחות הן אלו אשר יבואו לידי ביטוי.


יסוד האוויר (ואטה דושה בסנסקריט) גם הוא נוטה להתגבר בחורף ובעיקר בתחילתו, ומביא בעיקר את איכויות היובש, החיספוס, הקור והכיווץ ליד ביטוי.


גורם שלישי וחשוב הוא האגני, הביטוי לאש העיכול ואש המטבוליזם - האש הפנימית היא הכוח המניע מאחורי כל פעולות הגוף, האגני היא האחראית על עיכול ומטבוליזם, על טרנספורמציה ויצירת אנרגיה, האגני היא פקור חשוב במערכת החיסון, האגני היא העומדת מאחורי איזון היסודות , האש הפנימית הינה מקור של חיים, תשוקה ואהבה, היא אשר ממריצה אותנו מבפנים.
באיורוודה מוסבר כי האגני היא "הקיסר", משמע, יוזם ומניע את פעילות הגוף ושומר על איזון הגוף, כאשר הקיסר חלש,מתחילים יסודות הגוף לצאת מאיזון, אין להם מנחה ושומר. איזון הגוף מתחיל בראש ובראשונה באיזון האגני – האש הפנימית.
אותו קיסר, אינו עומד בפני עצמו אלא תלוי בנתינו – היסודות המרכיבים את הגוף (מרחב, אוויר, אש, מים ואדמה), אלו מזינים ותומכים (או במקרים אחרים מוציאים מאיזון) את האגני.
האגני כקיסר, מגלם את הפוטנציאל החשמלי אשר בגוף – נפש, תלוי בתפקוד נאות של אדמתו – משכנו, המנוע – הגוף והאיברים ובעיקר מערכת העיכול, על כן מושפעת האגני מהסביבה החיצונית, מזון (גשמי ורוחני), שתייה ופעילות ולעיננו – עונות השנה.
באופן טבעי,אדם מאוזן, גופנית ונפשית, תגבר בו אותה אש עיכול, אגני, בימות החורף, למען איזון איכויות הקאפה (אדמה ומים). אותה אגני טובה תהה מסוגלת לעכל את עודף הלחות, הכבדות ולחמם את הקור. אך אגני זו אשר מוגברת בחורף הינה ללא בסיס מוצק ואינה מושרשת היטב ועל כן נוטה בקלות לצאת מאיזון. יחד עם זאת אש הרקמות האחראית על המטבוליזם התאי נמצאת גם כן בחולשה.
אגני נמוך יחד עם האיכויות הבאות עלינו בחורף יגרמו לגוף לצבור לחות, רעלים, כבדות מבלי יכולת לעכל אותם כראוי ולכל אותם מחלות "חורפיות", צבירת רעלים, גודש, ליחה, הצטננות, תיאבון קלוקל, כאבי פרקים, סינוסים, ברונכיט וכו'.
על כן עיננו הראשון, בכדי לשמר על איזון ובריאות לאורך החורף, הוא שמירה על אגני מאוזן ואיזון יסודות המים והאדמה מבלי להוסיף על יסוד האוויר יתר על המידה (משמע = חימום נאות אך לא יתר על מידה על מנת לא לייבש מדי).


תפיסת האיורוודה את מערכת החיסון הינה מעניינת. ישנם מרכיבים שונים למערכת החיסון, אולם המרכיב העיקרי הינו איזון. באיורוודה אנו באים לאזן בין שלושת הביו אנרגיות, שלושת הדושות המייצגות את האלמנטים המרכיבים כל אחד מאיתנו (ואטה = מרחב ואוויר, פיטה = אש ומים, קאפה = אדמה ומים). אדם מאוזן על פי ההרכב הטבעי והמקורי של אותן דושות אצלו (יש לציין כי לכל אדם הרכב דושות, אלמנטים ייחודי לו!) יהיה בריא וחסין בפני פתוגנים אקסוגנים.


האיורוודה מזכירה מרכיב חשוב בחיסוניות והוא האוג'ס- התמצית החיונית של גופנו, תמצית החוסן והחיוניות שלנו. אוג'ס היא האנרגיה המעודנת, התמצית של אלמנט המים והאדמה והיא הבסיס לסיבולת הפיסית והמנטאלית שלנו. אחראית על מערכת החיסון, על הזנת הגוף נפש ברמה המעודנת, אחראית לקרקע ולייצוב, אחראית על נוזלי הגוף.
אוג'ס נוצר מהתמצית של כל רקמות הגוף ותנאי ליצירתו הוא הזנה נאותה של הגוף, אך לא רק הזנה נאותה אלא גם אש עיכול, אגני, בוער היטב בכדי לעכל את המזון.
אדם נולד עם אוג'ס, ויש כאלו הנולדים עם יותר וכאלו הנולדים עם פחות. במהלך החיים, ובפרט החיים המערביים, האוג'ס הינו הראשון להישחק ע"י סטרס ומתח גופני ונפשי. לעומת זאת, בחיים מאוזנים, מלאי תשוקה ועם זאת הרפיה, הזנה נאותה ועיכול נכון, יבנה אוג'ס ראוי לתמיכה והגנה על הגוף.
יש הגורסים כי מקום מושבו של האוג'ס הינו בכליות ובבלוטת יותרת הכליה יושב אלמנט האש של אותו אוג'ס ונקרא טג'אס אשר בלעדיו אוג'ס לא יהיה בשל וראוי לשימוש.
 רות נכנסה אל חדר הטיפולים בעצבנות וחשדנות. נשלחה לטיפול "אלטרנטיבי" ע"י בנה שראה בזה כמוצא אחרון למצבה של אימו.
רות הייתה בת 55, נשואה ואם לשני ילדים בוגרים ואף סבתא לנכד. אישה נאה, מטופחת, מלאת מרץ וחיים, עובדת כמרצה במשרה מלאה, דבר לא העיד על מגוון הבעיות איתן באה.
מבנה גופה של רות היה רזה מאד,49 ק"ג, 1.60. עורה היה יבש ועיגולים שחורים "עיטרו" סביב עיניה ונראו בברור למרות האיפור.
רות לא מקדישה תשומת לב לתחזוקת גופה, ניזונה בצורה לא מודעת "מכל הבא ליד", הרבה אכילה בבתי קפה, הרבה מוצרי חלב, דגנים לא מלאים,מעט ירקות. עם זאת אינה אוכלת הרבה בגלל חוסר תיאבון מזה שנים.
מתעמלת פעמיים בשבוע במכון לעיצוב הגוף.
 

תלונותיה העיקריות:
• כל חורף מהחורפים האחרונים רות חולה בשפעת לכל הפחות 3 פעמים במהלך החורף.
• רינטיס, נזלת אלרגית קלה, hay fever. מאופיינת בגירוי באף, עיטושים רבים, מעט נזלת שקופה. מתגבר בסתיו ומלווה אותה לכל אורך החורף.לא נתגלה מקור האלרגיה למרות טסטים רבים שנערכו.
• יובש ו"סתימות" באף מזה שנים רבות, משתמשת בתרסיסי אף שונים במינון גבוה, בצורה יומיומית, כמה וכמה פעמים ביום. מאד מטריד אותה, חוששת כל הזמן כי תפסיק לנשום מפאת הסתימות.
במהלך התשאול התגלו תסמינים נוספים:
• אובחנה כסובלת מטרשת נפוצה בגיל 27, הייתה במצב גרוע מאד באותם שנים והצליחה להתאושש (לדבריה בזכות כוח הרצון). כרגע אינה מרגישה תסמינים, לעיתים רחוקות ישנם התקפים של עקצוצים ורעידות בגוף, אשר עוברים יחסית מהר וללא טיפול. ללא טיפול תרופתי.
• עצירות כרונית, יציאה כל שלושה ימים, יציאה קשה ויבשה, לעיתים משתמשת בתה משלשל.
• גזים במערכת העיכול
• עייפות לא אופיינית בשנתיים האחרונות. רות תיארה את עצמה כמכורה לעבודה, אישה אנרגטית ביותר. אך בשנתיים האחרונות מרגישה לאות וכבדות.
• לחץ דם נמוך
 

אבחון ובדיקות:
• בדיקות הדם של רותי היו תקינות ביותר!
• בבדיקת דופק, הורגש כי ואטה דושה (אלמנט האוויר) מוגבר ביותר, קאפה דושה (אלמנט המים והאדמה) גם כן מוגברים ומורגשים כחסומים. דופק הראות הרגיש כבד, דופק הכליות הרגיש חסר ודופק המעיים והטחול הרגישו איטיים וחלשים.
• בבדיקת לשון, נראה בברור חיפוי עבה בצבע לבן אפור על כל הלשון ובמיוחד על אזור הראות (חיפוי שכזה מייצג רעלים מצטברים), אזור הכליות היה ללא טונוס ושקוע(חולשה) ומשני צידי הלשון היו סימני שיניים (חסר ספיגה, חולשה של כבד וטחול).
 

דיון ואבחנה:
רות אובחנה כטיפוס ואטה פיטה (אוויר+ אש)
כרגע ואטה (אוויר) וקאפה (מים ואדמה) מוגברים
רעלים רבים בגוף ובמיוחד במערכת העיכול והנשימה
אגני חלש (עיכול חלש), אגני של הרקמות (מטבוליזם) חלש
אוג'ס חלש (חיוניות, חוסן וחיוניות חלשים)
בטקסטים האיורוודים מתארים תהליכי היווצרות מחלה בצורה מפורטת ביותר.אצל רות זה היה ברור. אותה חולשה באלמנט האוויר אשר החריף ואף גרם להתפרצות הטרשת, פגע במעיים. חולשת המעיים, חולשת אש העיכול גרמו להצטברות של רעלים במע' העיכול, אלו יצאו ממערכת העיכול וחדרו לראות. הזנה לא נאותה יחד עם אגני חלש הביא לחולשה של אוג'ס ומערכת חיסון חלשה.
ישנם רעלים יבשים בגופה(שילוב של עודף אדמה ומים עם תקיעות ויבש של אוויר) המכבידים על כל הרקמות לתפקד.
 

טיפול:
האיורוודה גורסת כי אין טעם לבנות חוסן גופני כאשר זה גדוש ברעלים, והדבר נמשל לצביעת בד לפני שהורדנו ממנו את הכתמים הישנים .
אסטרטגיית הטיפול תתמקד בשני שלבים, שלב הניקוי ושלב החיזוק.
 

שלב 1:
בשלב הניקוי הוצע לרות תפריט מוגדר על בסיס השמטת כל המזונות האלרגניים הראשיים (ללא מוצרי חלב,ללא מוצרי חיטה, תירס,בוטנים, טחינה וכו'). התפריט התבסס על אורז מלא וקינואה, עדשים, ירקות מאודים (מלבד הסולניים), ללא פירות, תבלינים מחממים עם דגש על שום ומים חמים ותה חם. המתוק היחיד שרות צרכה היה דבש. שלב זה היה אמור להימשך 10ימים, אך רות באופן מפתיע קיבלה על עצמה את האתגר במלוא המרץ והמשיכה יותר משבועיים.
את שלב הניקוי, ליוו צמחי מרפא, שהעיקרון אשר הנחה אותי היה הגברת אגני (אש העיכול והמטבוליזם), ניקוי עדין (יש לזכור כי רות נמצא בחוסר כרגע ואין המקום הראוי לנקות באגרסיביות), עם דגש על מע' העיכול, ראות , כבד ולימפה וכמובן חיזוק מערכת החיסון.
 

צמחים:
רות הביעה התלהבות מצמחי המרפא, על כן הרגשתי חופשי להשתמש בכמה וכמה מרקחות שונות.


1. טריקטו (טרי = שלושה, קאטו = חריף).פורמולה מסורתית המורכבת משלושה צמחים כשאליהם הוספתי מעט הל:

פיאפלי (piper longum) 30%
מאריצ', פלפל שחור (piper nigrum) 30%
שונטי, ג'ינג'ר (zingiber off) 30%
אלה, הל (elettaria cardamomum) 10%


¼ כפית אבקה,TID עם מעט דבש ומים חמימים, לפני האוכל.


טריקטו משמשת כפורמולה קלאסית לחולשה ולניקוי של מערכת הנשימה. תערובת זו מיועדת לכייח ליחה ורעלים ממערכת הנשימה, משמשת להגברת אש העיכול, לניקוי רעלים ממערכת העיכול ולהגברת אש המטבוליזם התאי. שילוב זה בין שלושת הצמחים יוצר תערובת אקספקטורנטית, ברנוכודילאטורית, קרמינטבית, משפרת עיכול, אלטרטבית. למרות שהתערובת חמה באיכותה, היא אינה נחשבת לתערובת מיבשת מאחר והפלפל הארוך, piper longum, נחשב כצמח לח ואף שומני, המביא עימו איכות פלפלית (חמה, חדה) יחד עם איכות בונה ומזינה.
ההל הנוסף לפורמולה הנ"ל משמש כמשפר עיכול, דגסטיב ומגן על מע' העיכול וידוע כמעלה רמות אנזימי עיכול ובמיוחד טרפסין, קרמינטיבי, אקספקטורנט, אלטרטיבי, ברנוכודילטור ואימונוסטימולנט בינוני .
הדבש ידוע באיורוודה כנשא מעולה של צמחים ובמיוחד למערכת הנשימה, נחשב כמרכך ומכייח ליחה.


2. טינקטורה אלכוהולית:

קלמגה (andographis paniculata) 40%
גודוצ'י (tinospera cordifolia) 30%
קוטקי (Picrorhiza kurroa) 20%
שונטי, ג'ינג'ר (zingiber off) 10%


5 מ"ל, BID, על קיבה ריקה.


פורמולה זאת מיועדת לניקוי של כבד ודם והגברת המטבוליזם התאי.


קוטקי, Picrorhiza הינו צמח ביטר קלאסי, קריר ויבש, מניע ומשפר עיכול, אלטרטיבי, כולגוגי וכולראטי, הפטופרטוקטיב, לקסטיבי, אנטי אלרגי ואימנוסטימולנט .
גודוצ'י, ,Tinospera הינו צמח אדפטוגן קלאסי, אך עם זאת נחשב קל באיכותו, מריר ולח באיכותו ואינו מחמם או מקרר. בעל זיקה לכבד ולימפה, אלטרטיבי, הפטופרוטקטיב, אנטי אלרגי ואימונומודולאטור .
קלמגה Andographis , הינו הצמח המרכזי בפורמולה וידוע כאלטרטיבי ואימונו סטימולנט . צמח מר וקריר, יבש, כולוגוגי וכולראטי, אנטי ויראלי ואנטי אלרגי.לקסטיבי ומשפר עיכול, דגסטיב, נחשב כנוגד חמצון מצוין. אנדוגרפיס הוכח כמשפר קצב החלמה משפעת ושיפר בביטויים הקליניים של מחלות דרכי נשימה.
Zingiber, תפקידו בפורמולה לאזן את האיכויות המקררות של כל שאר הצמחים וכמובן יכולתו כממריץ עיכול, מניע, דג'סטיב, קרמינטיבי וכו'.


3. ארנדה הריטאקי. פורמולה מסורתית, הצמח האריטאקי - Terminalia chebula יחד עם ארנדה - שמן קיק castor oil (Ricinus communi). פורמולה זו מיועדת לניקוי מע' העיכול בצורה עדינה.
2 גרם אבקה, לפני השינה, עם מעט מים חמימים.


Terminalia chebula , צמח חשוב ביותר ברפואת הצמחים האיורוודית. בעל חמישה טעמים, איכותו מחממת, מפייס את כל האלמנטים א בעיקר את האוויר) ואטה), אסטרינג'נט עם זאת לקסטיבי, קרמינטיבי,ידוע בתור צמח מעולה לניקוי מע' העיכול, טוניק לראות, אנטי טוסיב, אקספקטורנט ודיג'סטיב.
Ricinus communi , שמן הקיק ידוע באיורוודה כלקסטיבי ועם זאת מגן על המעיים בגלל איכותו השומנית. טעמו מתוק, מר וחריף ואיכותו חמימה. מניע את מע' העיכול, אלטרטיבי למע' העיכול, מרפה שרירים.


4. תה טולסי – ריחן קדוש, ocimum sanctum, אחד הצמחים הקלאסים באיורוודה לחיזוק וניקוי מע' הנשימה. צמח חמים וקל, איכותו אינה מייבשת. מכיל שמנים אתרים. נחשב כאקספקטרנט מעולה, אנטי טוסיב, ברנוכו דילאטור, אנטי בקטראלי, אנטי אלרגי ואימונסטימולנט , דיג'סטיב, סטומשיק, סטימולנט ועם זאת נחשב כצמח מרגיע ומאזן את מערכת העצבים.


לאחר כשבועיים, פגישה נוספת עם רות, גילה אישה אחרת. רותי לקחה את הטיפול במלוא הרצינות ולמרות ספקנותה בתחילה צללה אל תהליך הניקוי.


תסמינים:
• 1-2 יציאות ביום
• הורידה במינון השימוש בתרסיס האף ב 25%
• מרגישה כי נושמת הרבה יותר טוב
• גזים פחתו בצורה משמעותית, אך עדיין ישנם
• מרגישה קלילה ואנרגטית הרבה יותר, מרוכזת יותר
רות ספרה כי ההתחלה הייתה קשה והתאפיינה ברבה גזים וכאב ראש. ביום השלישי היה נדמה לה כי עמודת לפני התקף אלרגיה נוסף, אך זה לא הגיע.
 

שלב 2:
שלב זה יתבסס על חיזוק מע' החיסון עם זיקה למע' הנשימה.
התפריט אשר הוצע לרות, היה מתירני יותר. רות הסכימה לא לחזור למוצרי החלב ולהתבסס על לחם שיפון ללא שמרים, ירקות מאודים, עוף ודגים, ביצים, טחינה, שקדים ואגוזי מלך, זרעי חמנייה ודלעת, אצות ים, הגבלה ל 2 פירות ביום, המלצה חמה על גהיי (כמזין את הרקמות בלחות ומעלה אגני,אש עיכול), ללא סוכר מלבד דבש, מים חמים ותה חם. ההנחיה לרות הייתה להקפיד על תזונה חמימה וקלה לעיכול בדגש על איכות נוזלית.
צמחים:


1. טינקטורה אלכוהולית:

אשווגנדה (withania somnifera) 25%
אמלה (emblica off.) 25%
גודוצ'י (tinospera cordifolia) 15%
קלמגה (andographis paniculata) 15%
פיאפלי (piper longum) 15%

 

5 מ"ל, TID, על קיבה ריקה


אשווגנדה, withania somnifera, הוא הראשון בין האדפטוגנים (ראסאיאנה) באיורוודה. איכותו חמימה קלה ושומנית, לחה, צמח מזין ומאזן, מרגיע ומחזק. ידוע כטוניק לכל הרקמות, נחשב לאימונומודלאטור מצוין, אנטי אלרגי, אנטי דלקתי ונוגד חימצון . ויטניה ידוע כאקספקטורנט, מעשירה דם.
אמלה, emblica off, הינו לבטח אחד מההצמחים עם מגוון השימושים הרב ביותר באיורוודה,השימוש הינו בפרי, אשר מכיל את חמשת הטעמים אך בעיקר את הטעם החמוץ, איכותו קרירה, קלה ויבשה. אמלה מכילה מגוון רב של חומרים פעילים, ויטמין c בכמות גדולה ביותר (יש גורסים כי הפרי הינו הצמח בעל ריכוז ויטמין c הגבוה ביותר, 23 גרם ל 1 גרם צמח יבש), פלבנואידים (קורציטין, רותין), אנטציאנידים, אלקלואידים (פילנטין), ח. אמינו רבות ועוד. אמלה הינו צמח אדפטוגן, ראסאיאנה, אנטי אוקסידנט מצויין, טוניק לרקמות, מזין דם, נחשב כאימונומודלטור ואנטי אלרגי , אלטרטיבי, הפטופרוטקטיב, משפר עיכול, דג'סטיב, היפוגליקמיה, לקסטיבי ועוד. צמח אשר מתאים לשימוש ארוך טווח!

 

2. ואסה אבלהה, פורמולה מסורתית בצורה של ריבה המיועדת כחיזוק למע' הנשימה ומע' החיסון.
1 כפית גדושה, בבוקר, על קיבה ריקה עם מים חמימים או תה.
ואסה , adhatoda vasika. הצמח הראשי בפורמולה זאת, צמח מקרר, אך עם אפקט מחמם בטווח ארוך, טעמו מר. מכיל אלקלואידים (ואסיצין) ושמנים אתרים. אקספקטורנט , ברנוכודילאטור וטוניק למע' הנשימה ובפרט העליונה. אנטי אלרגי, אימונומודלאטור .
צמחים נוספים בתערובת זאת: piper longum, דבש, גהיי, סוכר.


השימוש בדרך זו של נטילת צמחים, בתערובת יחד עם גהיי ודבש ידועה באיורוודה וישנם פורמולות מסורתיות רבות המוכנות בצורה זו. צורה זו מאפשרת הזנה, חיזוק בגוף, מביאה איכות לחה ומסככת (גהיי), גהיי ידוע כנשא מצוין של צמחים וחומר אשר מעצים את איכות הצמחים איתם מעורבב. צורה זו מזינה את הראות ואת הכליות, את האוג'ס בגוף. צורת אלו של הכנה הן חלק מראסאיאנה, תורת חידוש הנעורים (אנטי איג'ינג בשפתנו).
תערובת זו נלקחת בבוקר,בין 6 ל 8 . זהו זמן בו קאפה דושה (מים ואדמה) שולטים באיכותם ובפרט הראות! על כן זהו זמן מושלם לטיפול וחיזוק הראות.


3. תה, מרתח יאשטימאדהו, ליקוריש glycyrrhiza glabra

1 כפית אבקה, על כוס מים, לבשל במשך 15 דק',לסנן ולשתות לפחות 3 כוסות ביום.

יאשטימאדהו, ליקוריש הינו אחד הצמחים השמישים ביותר באיורוודה. טעמו מתוק ומר, ואיכותו מקררת ולחה. אדפטוגן (ראסאיאנה בסנסקריט), טוניק, מזין ומביא לחות (דמולצנט), בפרט לראות ולכליות. אקספקטורנט, אנטי אלרגי והפטופרוטקטב. צמח מושלם להזין את אלמנט המים (נוזלי הגוף) של רות, ללחלח את הרקמות ולחזק את מע' החיסון.

 

נפגשתי עם רות חודש לאחר המפגש השני. פגישה זו הייתה כבר בתוך החורף ולאחר התקופה הקשה של רות בד"כ (סתיו).

 

תסמינים:
• יציאה 1 ליום בממוצע
• הורידה במינון השימוש בתרסיס האף ב 50% להערכתה. כבר אינה מרגישה תלויה כל כך בתרסיס ואף שכחה אותו בביתה פעם אחת לחצי יום,דבר שהיה גורם לה לחזור על עקבותיה בעבר.
• לא היה התקף אלרגי
• הפחתה בכמות הגזים, מרגישה שיפור משמעותי ביכולת העיכול שלה.
• מרגישה חזקה, אנרגטית, מתעייפת הרבה פחות מבעבר.

המשך הטיפול היה כמו בשלב השני לאורך כל החורף. מינון הטינקטורה ירד, אך רות הרגישה כל כך טוב עם התמצית האלכוהולית עד שלא הייתה מוכנה לוותר עליה.
רות לא חלתה באותו החורף בשפעת! ולא הייתה לה התקף אלרגיה לכל אורך החורף!
מצב הנשמה דרך האף השתפר אך לא נפתר לחלוטין ורות עדיין נוהגת להשתמש בתרסיסי אף אך בצורה פחותה הרבה יותר מבעבר.
רות מודעת לתזונתה והשפעת התזונה על בריאותה!


חשוב לציין כי לכל אורך הדרך ליוו את הטיפול שני עזרים חשובים:
 

אומגה 3 – אומנם אינו מוצר איורוודי, אך בראייה איורוודית חומצות השומן החיוניות מזינות את אלמנט המים (קאפה דושה) בצורה איכותית ובשלה, משמע החומר יהפוך לאוג'ס, תמצית החוסן והחיוניות והאחראי על מערכת החיסון!. אומגה 3 במינון גבוה (כשמן דגים) הוא אנטי דלקתי, אנטי אלרגי, מחזק את רקמות הגוף, מסכך את הרקמות ומזין את הראות והכליות!


שמן לטפטוף באף – באיורוודה ישנו טיפול הנקרא נאסיה, מלשון נאסה-אף. בטיפול זה מחדירים חומרי מרפא (שמן, אבקה,מיץ מצמח, ,עשן מצמח) לאף לטיפול באזור הראש והצוואר. לטיפול במערכת נשימה עליונה. השמן אשר קיבלה רות הוא - שאד בינדו טילאם – פורמולה מסורתית אשר מורכבת משמן שומשום כבסיס עם 10 צמחים בינהם ליקוריש, ג'ינגר, שומר, ולאריאן, וידאנגה (emblica ribes), ברינגראג' (eclipta alba), ועוד.
רות התבקשה לטפטף לכל נחיר 2 טיפות לפני השינה ולמרוח מעט מן השמן על נקודות אנרגטיות (מארמות) באזור הפנים, נקודות אלו מועילות לניקוי הליחה מן המעברים העליונים ולחיזוק מערכת החיסון.


סיכום:
איורוודה דוגלת בעיקרון חשוב והוא התאמת הטיפול באופן אישי על פי הרכב הדושות, ביו האנרגיות של המטופל. טיפול זה במצב דומה למטופל אחר לא היה מדויק. במקרה של רות היא נזקקה לניקוי קצר ובעיקר להזנה וחיזוק של הגוף, לחות וסיכוך הרקמות.

 

צמחים איורו ודים נוספים המתאימים למערכת החיסון בדגש על נשימה:


הרידרה Curcuma longa
קינמון Cinnamon zylanica
פונראנאבה Boerhaavia difusa
ואצ'ה Acarus calamus
באלה Sida cordifolia
בהומיאמלקי Phylantus niruri
טאליסה Abies webbiana
דהרוהרידרה Berberis aristata
דבדהרו Cedrus deodar
קרלה Momordica charantia
קריטה טיקטה Swerita chiretta
חולינג'אן Alpinia galangal
קהדירה Acasia catechu
לאבאנג Syzygium aromaticum
שיריש Albizia lebbeck
פושקרמולה Inula racemosa
שאטברי Asparagus racemosus
ואמסה Bambusa bambos

 

 פיפאלי , piper longum


הפיפאלי, פלפל ארוך, בן משפחת הפילפליים (כמו "אחיו" הפלפל שחור) הינו צמח מטפס והשימוש הרפואי הינו בפירות המוארכים בצורתם המיובשת (השורש גם כן משמש בהרבליזם האיורוודי).
טעמו הראשוני הוא חריף אך בהמשך הופך למתוק, איכותו היא קלה אך שומנית ומזינה, חדה ונספגת בקלות בגוף, הפיפאלי הינו מחמם בצורה מתונה.
פיפאלי מתאים לטיפול בואטה (אוויר ומרחב) וקאפה (אדמה ומים), אך עלול להחריף פיטה (אש ומים).
החומרים הפעילם שבו הם שמנים נדיפים, אלקלואידים (פיפארין, פיפרלונגומין), ליגנאנים, אסטרים.
הפיפאלי הינו בראש ובראשונה אקספקטורנט מעולה אשר אינו מייבש אלא מרכך את הליחה (מתאים לשיעול יבש ולח), סטימולנט וממריץ את מע' העיכול, קרמינטיבי וסטומשיק וידוע כמעורר תיאבון, ברונכודילטור, אנטיטוסיב ואנטי ספזמוטי, אנטי בקטראלי , וורמיפוג, פבריפוג ואף נחשב כאלטרטיבי והפטופרוטקטיב.
פיפאלי מוכר כאפרודיזיאק,משפר פיריון, מעלה ספירת זרע ומעלה ליבידו.
פיפאלי הוא צמח המתואר כראסאינה, מגן על רקמות הגוף, מזין ומחייה (מחדש נעורים, טוניק, אדפטוגן), פיפאלי הינו נוגד חמצון מצוין!
הפיפאלי נחשב כצמח הראשון במעלה לשמירה וחיזוק מע' הנשימה , לשיעול והתקררות, שפעת וליחה, אסטמה , דלקות גרון וברונכיט. הפיפאלי הינו ממריץ מחזור דם ומעורר ושימוש בו מומלץ לשיפור העיכול והספיגה, הפגת גזים ונפיחות, בין שימושיו המגוונים, פרזיטים במע' העיכול, ראומטיזם, גאוט, אפילפסיה, שיתוקים, סכיאטיקה, כאבי גב תחתון , אנמיה.
הפיפאלי אכן משלב בתוכו את הפיתרון האידיאלי לחורף, כיוח, הזנה וסיכוך, חימום והמרצה, וההמלצה האיורוודית היא לצרוך אותו במינון נמוך כהכנה לחורף (יחד עם דבש ומים חמים), המינון המקובל לאבקה 1-5 גרם ביום.
אפשר להשיגו אצל מרפאים איורוודים, בחנויות הודיות ואתיופיות.