הניקוי השלם - סדנאות ניקוי רעלים

3 שבועות של סדנה מושלמת בשיתוף "ברא צמחים"

קראו עוד...

שחלה פוליציסטית Polycystic Overy syndrom

תסמונת שחלה פוליציסטית - ראייה איורוודית

מחבר: Brenden Skudder , נלקח מהאתר של אטריה סמית, מטפל איורוודי. www.Atreya.com בהסכמתו וברכתו של המחבר ובעל האתר.
תרגום: יגאל קוטין

עשרים מחלות של הנרתיק עלולות להתעורר בגלל צריכת תזונה אינה מתאימה - Astanga Hrdayam
Overy syndrom Polycystic , תסמונת השחלה הפוליצסטית (PCOS) היא ההפרעה האנדוקרינית השכיחה ביותר המשפיעה על נשים בגילאי 15 עד 30 שנים. הפרעת קשורה ישירות ל 30% מכלל מקרי אי פוריות, כאשר %73 מהנשים הסובלות משחלות פוליציסטיות נמצאו במצב של אי פוריות עקב חוסר ביוץ anovulation.
הרפואה המודרנית הצליחה להצביע על מספר גורמים חשובים המעידים על הגורמים למחלה אולם הגורם המדויק של המחלה אינו ידוע. שחלות פוליציסטיות הוא מצב בו איזון הורמונאלי משפיע על הצמיחה הזקיק במהלך מחזור וגורם לזקיקים המושפעים להישאר בשחלה. הזקיקים ה"תקועים" בשחלה הופכים לציסטות ועם כל מחזור נוצרת ציסטה חדשה וכך המצב המוביל לציסטות מרובות בשחלות. נשים הסובלות מ PSOC יבטאו תסמינים נוספים לעיתים קרובות כמו שעירות יתר - עודף שיער גוף, הפרעות מחזור,אקנה והשמנה. איורוודה בוחנת את המחלה ומחפשת סימנים של אופייניים לדושה האחראית על ההפרעה. כדי להבין את דושה האחראית נמשיך להסתכל על מה הרפואה המודרנית גילתה על שחלות פוליציסטיות.
אחד הגורמים המרכזיים המוכרים ע"י הרפואה המודרנית ביחס לשחלות פוליציסטיות הוא hyperinsulinemia - רמות מוגברות של אינסולין בדם. דבר זה מצביע על קשר ישיר בין השמנה (ובמיוחד השמנה בטנית, הערת עורך) ושחלות פובליציסטיות. רמה מוגברת של אינסולין בדם עקב חוסר רגישות התאים לאינסולין, גורם מרכזי גם בסוכרת סוג II. רמה מוגברת של אינסולין בדם מגרה את הפרשת אנדרוגנים על ידי השחלות stroma-רקמת החיבור של השחלה ומפחיתה רמת גלובולין קושרי הורמוני המין בסרום- (SHBG), מצב זה גורם לרמות גבוהות של טסטוסטרון חופשי. בשל נוכחות מוגברת של אנדרוגנים בשחלה, הזקיק בתהליך ההבשלה של מחזור השחלה מושפע מכך ונותר חוסר בשלות של הזקיק המסוים. נוכחות מוגברת של אינסולין משפיעה גם על אפופטוזיס - מוות טבעי של תאים פגומים, וגורמת לזקיק הפגום להמשיך לשרוד, מצב שתחת נסיבות נורמאליות לא היה מתרחש.

מחזור השחלות נשלט על ידי מערכת משוב הורמונאלית מנוהל על ידי ההיפותלמוס ובכך שהוא מחייב משוב קבוע של רמות הורמונאליות עבור שחרורו המבוקר של הורמון מגרה זקיק (FSH) והורמון מחלמן (LH) מבלוטת יותרת המוח הקדמי. שני ההורמונים האלה חיוניים בהתפתחות הזקיק במהלך מחזור השחלות. כאשר רמות ההורמונים בגוף אינן באיזון והביצית אינה משוחררת ע"י השחלה, נשלח מסר על ידי מנגנון משוב חיובי אל ההיפותלמוס לדכא שחרור FSH ו-LH מבלוטת יותרת המוח וע"י כך לעכב את פעילותם בגוף. עם זאת ההיפותלמוס מקבל משובים חיוביים ושליליים מן הורמונים אך לא בגלל מופע רגיל של מחזור השחלה. המשוב הורמונאלי שמקבל ההיפותלמוס הינו בשל רמות גבוהות של אסטרוגן אשר נוצר מאנדרוגנים ברקמות היקפיות. 

 

קאפה יוצאת מאיזון על ידי שימוש במזונות בעלי איכות לחה ומעלים את הלחות slesma . מצב זה מאופיין על ידי העדר כאב, תחושת קור, גירודים הפרשות של דם חיוור, חלקלק - Astanga Hrdayam

 

איורוודה מסווגת שחלות פוליציסטיות כהפרעה של kapha, ועל ידי השוואה עם הממצאים של הרפואה המודרנית נוכל למצוא התאמה בתכונות המחלה עם הדושה השלטת האחראית על ההפרעה. הרקמה אחראית על אברי הרבייה בגוף הנקבה נקראת ארטאבה דהטו dhatu artava


 


 
. הערוץ המספק, מזין ומאפשר פעולה תפקודית של נשיאת הביצית אל הרחם נקרא ארטאבה ואה סרוטה artavavaha srota. כל שלושת הדושות משחקות תפקיד חשוב וייחודיי בתהליכים מאחורי הרבייה הנשית הכולל את מחזור השחלה ואת המחזור החודשי.
ואטה אחראית על תנועה של הזקיק במהלך מחזור השחלות, הקרע של קיר השחלה, שחרור הביצית הבוגרת מהשחלה, תנועת משפך הביציות – משפך אשר מנחה את הביצית לתוך החצוצרות ואת התנועה של הביצית כלפי הרחם. פעולות אלה הן בשל אפאנה ואטה, הכוח מאחורי התנועה כלפי מטה מהטבור ומטה. אפאנה ואיו אחראית גם על התנועה של וסת במהלך המחזור ואת האנרגיה מאחורי התנועה כלפי מטה של התינוק דרך תעלת הלידה במהלך הלידה.
הפעולה של ההורמונים מבטאת את האופי של פיטה, את האנרגיה האחראית על השינוי. כל השלבים של תהליך הרבייה הנשית הם תוצאה של משחק הגומלין של הורמונים. ניצוץ האינטליגנציה מאחורי כל שינוי בכל שלב ושלב נובע מפיטה הבאה לידי ביטוי בהשפעה ההורמונאלית על השלבים השונים של מחזורי וסת השחלות.
האיכות הכבדה והקרירה של קאפה, מזינה את ההתפתחות הרקמות המזינות ותמיכות במערכת הרבייה כולל הזנה , אנרגיה וטיפוח בצמיחה של הזקיק במהלך מחזור השחלות. קאפה אחראית על שכבת הרירית של החצוצרות הרחם המגנה על רקמות מייבוש של ואטה. בדרכי העיכול קאפה אחראית על הרקמה המוקוזית, הרירית המצפה והמגנה על רקמות מערכת העיכול מפני אנזימים ומיצי העיכול
סינדרום השחלות פוליציסטיות נובע מקאפה החוסמת את ואטה ופיטה, ולכן התנועה היא שחסומה ותהליך השינוי מודחק.
קאפה משפיעה בתחילה על אש העיכול – ג'הטאר אגני. משם מתחילה ההשפעה על היבט המטבולי של שבעת הרקמות , דהטו אגני. כל דהטו אגני, אחראית הזנה על היווצרות של הרקמה המסוימת.
במקרה של שחלות פוליציסטיות הרקמות, דהטו המושפעות הן ראסה דהטו - הלימפה ופלזמה, מדהה דהטו - רקמת השומן ואת ארטאבה דהטו - מערכת הרבייה הנשית .
בשל גורמים אשר מחמירים את קאפה, קלדקה קאפה הנמצאת בדרכי העיכול מתגברת בכמותה, זה כאמור משפיע על אש העיכול בבטן קרא ג'הטאר אגני. מאחר ואיכויות קאפה, כבדות, קור ודביקות מדכאים את אש העיכול, מזון אינו מתעכל כראוי ונוצרת אמה - רעלים. קלדקה קאפה מתגברת ומתערבבת עם הרעלים ומתחילה לצאת ממע' העיכול ונכנסת אל הערוץ של הדהטו הראשונה ראסה ואהה סרוטה. משפיעה על דהטו אגני של ראסה - על חילוף החומרים של הלימפה ועל הפלזמה, מגדילה כמותה של ראסה דהטו. אצל האישה, תוצר הלוואי המרכזי של ראסה דהטו היא ראג 'ה - נוזלי הוסת. נוזלי הווסת יושפעו גם כן מאיכויות הקאפה ויחסמו את אפאנה ואטה בארטאבה ואהה סרוטה וראג'ה ואהה סרוטה - הערוץ התומך בפעולה התפקודית של נוזל הוסת.
התגברות כמותה של ראסה דהטו הסובבת בגוף דרך מערכת הדם והלימפה , מעורבבת ומושפעת מקלדקה קאפה ואמה, מתחילה לצפות את תאי הגוף, פה מתחילה הפגיעה בפילו אגני ברמה של התאים האחראי על חדירותה של ממברנת התא. בשל התכונות כבדות ודביקות של ראסה דהטו הלא מאוזנת, קאפה ואמה, ממברנת התא ברקמות מצופה ו"חונקת" את פילו אגני, ומשפיע האינטליגנציה התאית, גורם לקולטני האינסולין על התא לא לזהות מבנים כימיים שבדרך כלל מכירה אותם. האינסולין אשר אינו מסוגל להפעיל את הקולטנים מתחיל להצטבר בתוך זרם הדם ונע לכיוון ארטבה דהטו ופוגש קולטנים פנויים אשר מפעילים את המבנה המולקולארי שלו..
קאפה ואמה אשר אינן מאוזנות ונמצאות בעודף, השפיעו על ראסה דהטו, זורמות דרך הערוצים אל הרקמות האחרות ומגיעות את מדהה דהטו אשר חולקת איתם איכויות דומות ומכאן שהם נמשכים זה לזה בקלות. מאדהה דהטו הוא לעתים קרובות הדהטו הראשון יחד עם ראסה דהטו המשקפים החמרה של קאפה. מאדה דהטו אגני לאחר שנפגעה על ידי נוכחות של קאפה דושה המוגברת ואמה מוגברת גורמת למאדה דהטו ורידהי - להשמנה. עודף באנדרוגנים חופשיים הנעים בכל הגוף מטופלים ברמה של מאדה דהטו, היכן שלוקחים את האיכות הקרה והכבדה של מאדה ובאים לידי ביטוי כאסטרוגן.
קלדקה קאפה ואמה אשר השפיעו על מאדה דהטו נעות לעבר ארטאבה דהטו, שם הם משפיעים ארטאבה דהטו אגני וגורמים להיווצרות מוגברת של רקמות – ארטאבה ורידהי. אמה אשר נכנסת אל התאים של ארטאבה דהטו מתחילה לפגוע באינטליגנציה התאית על ידי "הרטבה" ועמעום פיטהרה אגני, זה גורם לשגיאות בתפקוד התאים, כפי שניתן לראות כאשר האינסולין מפעילים קולטנים על השחלות גורם לייצור של אנדרוגנים. טעויות באינטליגנציה התאית באה לידי ביטוי גם בעיכוב של אפופטוזיס – מוות של תאים פגומים.
יש להבין בבירור כי ואטה הוא עקרון התנועה בגוף (ובטבע). פיטה וקאפה הם נייחים ללא ואטה. אם ואטה הופך למכווץ וחסום, גם קאפה ופיטה יפסיקו לפעול כהלכה!
ארטאבה דהטו המושפעת מהאיכויות של קאפה ואמה, דביקות וכבדות, יוצר סרוטו דושטי בארטאבה דהטו. אפאנה ואיו בארטבה דהטו הופכת חסומה - סאנגה, בשל הצטברות קאפה מופרזת ואמה החוסמים את הערוץ, ומפריעים לזרימת ואטה במחזור השחלות. מאחר וואטה חסומה, פיטה נחסמת גם כן. פיטה חייבת את התנועה של ואטה בכדי לממש את פוטנציאל האנרגטי כאינטליגנציה. מאחר ופיטה חסומה, ההורמונים אשר נושאים את האנרגיה של השינוי ואינם מסוגלים ליזום את פעולתם. קאפה המצטברת באה לידי ביטוי במבנה של ציסטה בשחלה אשר מושפעת מהאיכות הדביקה והכבדה של קאפה ואמה.
בשל ואטה ופיטה החוסמות בארטבה דהטו, התפקידים האחרים של שתי דושות אלו מתחילים לצאת מאיזון. החמרה של פיטה ברמה של בהרג'קה פיטה וראנג'קה פיטה באים לידי ביטוי בתסמינים כמו אקנה ושיער גוף מוגבר. בעיות בווסת באות לידי ביטוי בשל החמרה של כל הדושות אך בעיקר בשל אפאנה ואטה..
ללא החמרה של ואטה אין חוסר איזון ואגינאלי אצל הנשים, ולכן זה צריך להיות מטופל בראשונה והאחרים אחריו - Astanga Hrdayam .