הניקוי השלם - סדנאות ניקוי רעלים

3 שבועות של סדנה מושלמת בשיתוף "ברא צמחים"

קראו עוד...

איורוודה ayurvda

מדע החיים      science of life 

 

האיורוודה, הרפואה ההודית המסורתית, היא אחת משיטות הרפואה המשלימה החדשות והפורחות במערב, נראה כי בשנים האחרונות פרח ניצן האיורוודה מחוץ לגבולות הודו והחל את לבלובו בבטחה ובהצלחה.
האיורוודה כפירושה המילולי: איו – חיים , ודה - מדע / ידע. מדע /ידיעת החיים, השם מדגיש לנו שהאיורודה אינה עוסקת אך ורק ברפואה או בריפוי חולים אלא היא ידע עצום ורחב מדדים הכולל את כל תחומי החיים, יש אשר יאמרו כי האיורוודה היא אומנות ההוויה.


מאז ומעולם רצו האנשים לחיות את חייהם בשלווה וברווחה, להפחית את סבלם ומכאובם ולמצוא בתוכם את הסוד, את הדרך לאמת לאושר – האיורודה נותנת לנו מענה על רצונות אילו, מדריכה אותנו לחיים מלאים, פעילים, בריאים פיסית ונפשית ובראש ובראשונה מאוזנים.


למרות צעירותה של האיורוודה בין מקצועות הרפואה המשלימה במחוזותינו, נאמר כי היא אחת משיטות הרפואה העתיקות ביותר הקיימות ואף כי רוב מקצועות הרפואה העתיקות הושפעו ממנה (הרפואה הסינית, היוונית, היונאני – רפואה מוסלמית ואף רפואת הרמב"ם). נאמר כי ידע האיורוודה הוא בן למעלה מ 5000 שנה והועבר בעל פה במשך רוב אותם שנים ע"י הרישים והיוגים, "חכמי הדור", קדושים, מלומדים, חלקם נזירים, עד שהועלה על הכתב לראשונה לפני כ 2500 שנה ע"י רופא מסורתי בשם צ'ארקה.


הסיפור מספר כי היוגים והרישים, מאותה התקופה, אשר הקדישו את חייהם ללימוד עצמי ועבודה רוחנית היו זקוקים לידע רפואי, ידע בריפוי הגוף הפיסי מכיוון שבחייהם נתקלו בתחלואים שונים אשר הגבילו אותם והשביתו אותם מהעבודה הרוחנית, הם פנו אל האלים וביקשו עזרתם, ברהמה אשר לו כל הידע אשר קיים העביר את האיורוודה, בתקשור אל הרישים בצורה של סוטרות, בצורה של פסוקים ושירה.


היוגים והרישים בעזרת הכוחות המופלאים שצברו בעקבות עבודתם הפיסית והרוחנית הרחיבו ופיתחו את הידע הזה לדרגת אומנות.


לאורך הזמן ידע מדע האיורוודה פריחה ואף דיכוי פוליטי ואף בהודו הוזנח מדע נפלא זה בעקבות השתלטות הרפואה המערבית.

 

האיורוודה היא רפואה הוליסטית מושלמת כמעט, אשר חורטת על דיגלה שני עקרונות מרכזיים: שמירה על בריאותם של הבריאים, ריפוי חוליים של החולים.


האיורוודה באה בראש ובראשונה לחנך וללמד את האדם על אישיותו, הפיסית ומנטאלית. האיורוודה באה לפתח את מודעותו של האדם לעצמו, לחקירה פנימית ולגילוי ה"טבע המולד" של כל אינדיבידואל, ידיעת טיפוס הגוף – נפש של האדם וידיעת חוסר האיזון הנוכחי. ע"י ידיעת אילו וצמצום הפער בינהם יכול האדם לשמר את בריאותו ע"י אורח חיים ותזונה מתאימים, בכתבים הקלאסיים של האיורוודה ישנו פירוט רב על אורח חיים מתאים לכל סוג טיפוס, ואף מיקוד על פי העונה ואף השעה ביום. כאשר חוסר האיזון הוא רב ומתבטא במחלה, משתמש המרפא האיורוודי במגוון כלים להחזיר לבריאות, בצמחי וחומרי מרפא רבים, בעיסויים, בסאונות אדים מצמחי מרפא, בשיטות ניקוי שונות (חוקנים, שלשולים, הקאות, צומות...), תרגולי יוגה ומדיטציה, טיפול בנק' אנרגטיות על הגוף (אקופרסורה) וכו'.


הדרכים בהם מאבחן המרפא האיורוודי את חוסר האיזון בגוף רבות, דרך תשאול מדוקדק, לאבחון ע"י דופק, מראה הלשון, מראה עיני המטופל, מראה ציפורני המטופל וכו.

 

האיורוודה אינה מפרידה בין הגוף הפיסי, הנפשי, הרגשי והאנרגטי וראיה איורוודית של איזון והטיפול בחוסר איזון כוללים התייחסות לגוף – נפש כמכלול. כרפואה הוליסטית האיורוודה יוצאת מנקודת הנחה כי לכל אדם אופי גופני – נפשי משלו ולכל אדם האיזון הפנימי המתאים לו בלבד!


המטרה של העוסק באיורוודה סוכמה בארבעה עקרונות: דהרמה – הגשמת היעוד האמיתי בחיים אילו, ארטא - השתלבות בעולם החומר, השגת אושר למען מימוש היעדים, קאמה - סיפוק הרצונות והיצרים והתשוקות בחיים ומוקשה - לימוד רוחני למען השגת חופש משלושת אילו הקודמים ולמען השגת אילו העמידה האיורוודה שלושה בסיסים חשובים לבריאות נפשית – גופנית: שינה, מזון ותשוקה, איזון בכמות ואיכות שלושת בסיסם אילו היא בריאות, עודף או חוסר באחד מהם יביא להפרת האיזון בכל השאר ולחוסר הגשמה בעולם.


האיורודה כרפואה באה לאבחן את שורש חוסר האיזון, את המקור ולא לטפל בסימפטומים בלבד, האיורוודה באה לעודד את הבריאות של האדם ואת יכולתו של הגוף להגיע לפעילות הרמונית ולא לכפות על הגוף פעילות שאינה טבעית.


הרישים בהודו העתיקה הגיעו להבנה כי האדם והיקום בנויים ומושפעים מאותם הכוחות, הבנת העיקרון של כוחות אילו אפשרה להם את הבנת התהליכים ביקום ובגוף אדם, העמקה ביחסי הגומלין בין כוחות אילו היא ההבנה של בריאות וחולי, כוחות אילו הן חמשת היסודות: אתר, אוויר, אש, מים ואדמה. הרישים חידדו את עיקרון חמשת היסודות והביאו את הבסיס לאיורוודה, תיאוריות שלושת הדושות – עקרונות ביו אנרגטיים.


שלושת עקרונות אילו קיימים בכל – בחי, בצמח ובדומם. שלושת הדושת אחריות על כל התהליכים הפסיולוגיים והנפשיים באורגניזם חי. כל אדם מורכב משלושת דושות אילו ביחסיים שונים וכך נוצרים טיפוסי גוף – נפש שונים. יחסי הגומלין בין הדושות הן אילו אשר יקבעו את בריאותו של האדם, הרמוניה בינן היא בריאות, חוסר איזון, עודף או חוסר באחת מהן תביא לשינוי בהומיאוסטזיס ולמחלה. מטרת האיורוודה היא להביא למודעותינו את הרכב הדושות בנו, ללמדנו מדוע ומתי יצאו הדושות מאיזון ואילו פעולות עלינו לנקוט כדי להחזירן לאיזון בגוף.


שלושת הדושות הן ואטה, פיטה וקאפה


ואטה היא כוח התנועה, הרוח. ואטה מורכבת מהיסודות אוויר ואתר והיא הכוח המניע את כל התהליכים בגוף האדם וביקום. הואטה בטבע אחראית למחזוריות, לזרימה, לתנועת הכוכבים ללידה ולמוות. בגוף האדם הואטה היא זו המניעה את שתי הדושות האחרות, הואטה אחראית לכל התנועה, תנועת הגירוי העצבי, תנועת מע' העיכול וההפרשה, תנועת מע' הנשימה, התנועה בשרירים ובמפרקים, תנועה בתוך התא, ואטה אחראית לתחושות ולרגשות, ואטה היא כוח החיים.


פיטה היא כוח העיכול והטרנספורמציה ואחרית בגוף וביקום על פירוק ושינוי של חומרים. פיטה מורכבת מהיסודות אש ומים. פיטה בטבע היא החום והאור, היא תהליכי יצור אנרגיה בצמחים. בגוף האדם הפיטה היא כל תהליך העיכול והמטבוליזם, האנזימים וההורמונים, עיכול תאי, יצירת אנרגיה בגוף, עיכול רגשי ומנטאלי (אינטיליגנציה וזיכרון), פיטה היא הדם, העור והראיה.


קאפה היא הכוח האחראי על בניה צמיחה ואחזקה של הגוף והטבע, קאפה מורכבת מהיסודות מים ואדמה. ביקום קאפה היא כל המוצק והנוזל, היא הבונה ומעצבת את החומר, היא השומרת על הטבע משתי הדושות הראשונות ומתכונותיהן ההרסניות וכך גם בגוף האדם היא זו אשר נותנת צורה ומעצבת את הגוף, היא התומכת ובונה את הגוף, קאפה אחריאת על תהליכי ההזנה, על שימור הגוף, מעניקה שומניות ולחות לכל הגוף, קרקוע ואהבה לנפש.


כל אדם יהיה מורכב משלושת הדושות הללו, אך ביחסים שונים מאדם לאדם, לרוב דושה אחת או שתים יהיו הדומיננטיות יותר ויקבעו את המערך הפיסי – נפשי של האדם, את נטיותיו הגופניות והרכבו הנפשי. אותו מערך דושות או טיפוס נקבע עוד בזמן הלידה וקבוע לכל אורך החיים, אך במהלך חיינו היננו נוטים לצאת מאיזון ובכך יופר אותו הרכב מיוחד של דושות, תפקידנו הוא לחזור ככל האפשר קרוב יותר להרכב, טיפוס המולד שלנו, לסגל לעצינו הרגלי חיים ותזונה המאפשרים לנו לשמור על אותו איזון דושות עדין ובכך לשמור על בריאותינו.