הניקוי השלם - סדנאות ניקוי רעלים

3 שבועות של סדנה מושלמת בשיתוף "ברא צמחים"

קראו עוד...

פאנצה קארמה

פאנצה קארמה הינה תוכנית טיפול המהווה את טיפול הדגל של הרפואה האיורוודית. תוכנית זו הינה תוכנית טיפול המשלבת אלמנטים של ניקוי הגוף מרעלים, אך בראש ובראשונה מהווה טיפול לאיזון והוצאת שורש הבעיה הרפואית.

תוכנית זו הינה מורכבת מכמה שלבים וכוללת הנחיות תזונ הואוח חיים, עיסויים, סאונות רפואיות, נטילת צמחי מרפא, ואת אחד או יותר מהטיפולים המרכזיים, חוקן, שלשול, הקאה, טיפול ניקוי לאזור הפנים והאף, וניקוי הדם בעזרת עלוקות או דיקור.

טיפול זה מחייב התאמה וליווי של מטפל מוסמך!

טיפול זה מתקיים בקליניקה! בהנחייה והדרכה מלאה!

 

ניקוי רעלים באיורוודה / יגאל קוטין

 

על פי האיורוודה, כל אדם הוא תופעה ייחודית של התודעה הקוסמית, ובא לידי ביטוי באמצעות חמשת האלמנטים הבסיסיים: מרחב, אויר, אש, מים ואדמה.
Vata-שילוב של המרחב ואוויר, פיתה-שילוב של אש ומים, ו-קאפה שילוב של מים ואדמה, נקראים טרי דושה.
אלה הם שלושת הטיפוסים - humors או שלושת הארגונים של הגוף, אשר מאפיינים את הגוף נפש. מבנה גוף נפש נקבע אצל כל אדם או לפי פרופורציות היחסית של שלושת הדושות בזמן ההפריה. כאשר העובר מתהווה, הטיפוס נקבע. אפשרויות השילוב בין איכויות / אנרגיות חיים אלו הינו אדיר, זהו המאזן של הדושות, ואטה – פיטה - קאפה בסדר הטבעי שלהם בזמן ההפריה. כאשר איזון זה מופר, נוצר חוסר איזון, או מחלה.

בריאות היא סדר, המחלה היא הפרעה. בתוך הגוף יש אינטראקציה מתמדת בין סדר ואי סדר, וכך ברגע שמבינים את הטבע של כל פרט ואת המבנה של ההפרעה, אפשר להקים מחדש את הסדר. איורוודה מאמינה כי הסדר טמון בתוך האי סדר והאיזון, הסדר בין האיכויות הנ"ל הוא בריאות.


סדר הוא מצב בריאות, כפי שהוגדר על ידי איורוודה. זה קיים כאשר אש העיכול (Agni) במצב מאוזן; האנרגיות / האיכויות שלושת הדושות (, ואטה פיתה ו קאפה) נמצאים בשיווי משקל, שלוש ההפרשות (שתן, צואה וזיעה) מיוצרים ומופרשים בדרך מאוזנת, שבעת רקמות הגוף המרכזיות של הגוף (לימפה, דם, שריר, שומן, עצם, מח עצם ועצבים, ורבייה) מתפקדים תקין, ואת המוח, החושים והתודעה פועלים בהרמוניה. כאשר האיזון של המערכות האלה הוא מופרע, התהליך (הפרעת) המחלה מתחיל.

הסביבה הפנימית נשלטת על ידי ואטה, פיתה ו קאפה, (שיקוף של האלמנטים בגוף) אשר כל הזמן מגיבים לסביבה החיצונית. תזונה לא נכונה, הרגלי חיים ואורח חיים לא מאוזנים, שילובי מזון לא מתאימים (למשל חלב ודגים, פירות ודגנים, יוגורט או מוצרי חלב יחד עם אכילת בשר, דבש מבושל, וכו '), שינויים עונתיים, רגשות מודחקים ומתח ולחץ נפשי, גורמים לשינוי המאזן של האלמנטים בגוף. על פי אופיו של הגורם המפריע, ואטה, פיתה או קאפה עוברים חוסר איזון או בלבול, אשר משפיע על אגני (אש קיבה) ונוצרת אמה (רעלים).


אמה, או רעלים נכנסים למחזור הדם, מופצים בכל הגוף גודשים וסותמים את הערוצים. הצטברות של רעלים אלו ברקמות הגוף ובאברי בגוף, התבססות שלהם שמה, תשפיע על הפראנה (אנרגיית החיים החיוניים), ojas (חסינות), ו tejas (אנרגיה מטבולית חילוף חומרים), וכתוצאה מכך מחלה.

בכדי לסלק את הרעלים מציעה האיורוודה את השיטה אשר נקראת פאנצ'ה קארמה, טיפול חמשת הפעולות. טיפול זה הינו טיפול הדגל של האיורוודה בכל האמור לסילוק רעלים. זהו טיפול מורכב המחייב ליווי של מטפל, והינו עוצמתי ביותר. נאמר בטקסטים האיורוודים כי אין מחלה אשר תוכל לעמוד בפני טיפול זה ומטרתו: הוצאת הרעלים והמחלה מן השורש לבל תשוב!
טיפול זה נחלק לשלושה שלבים: שלב ההכנה, שלב הטיפול והחזרה לשגרה. וכל שלב הכרחי ביותר למען יהיה הטיפול יעיל ובטוח!

 

שלב ההכנה, פורבה קארמה.
לפני ביצוע בפועל של טיהור, יש צורך להכין את הגוף . הכנת הגוף כראוי הינה הכרחית בכדי למנוע תופעות לוואי ובכדי להקל על הגוף לשחרר את הרעלים.שלב זה כולל שלושה תהליכים: שיפור יכולת העיכול, שימון (עיסוי עם שמן) ויזוע (סאונות עם צמחי מרפא). בתהליך הכנה זה אנו יוצרים תזונה מיוחדת ועוזרים למע' העיכול להתחיל בעיכול הרעלים ע"י צמחי מרפא. העיסוי בשמן חם יחד עם ישיבה בסאונת אדים אשר באים מבישול צמחי מרפא, עוזרת לרכך את הרקמות, לרכך את הערוצים ולהגמיש אותם, לעודד את הרקמה לחילוף חומרים מוגברים ולהתחיל לשחרר את הרעלים הדבוקים לרקמות.
השמן הינו שמן רפואי ומותאם למטופל ולבעיה ממנה סובך וכן צמחי המרפא המשמשים לסאונה, ליזוע. תהליך זה נמשך בין שלושה לשבעה ימים רצופים בהם כל יום מקבל המטופל עיסוי וסאונת צמחי מרפא, יחד עם נטילת צמחי מרפא המכינים את הגוף לקראת התהליך.
הטיפול עצמו נקרה פאנצה קארמה ומורכב מחמישה תהליכים שונים. המטופל אינו מבצע את כל התהליכים, אלא רק כמה מהם על פי המתאים לו ולבעיותיו.

 

חמשת פעולות הטיהור:
Vamana , ואמנה: הקאות הקאה או טיפולית
Virechan וירצ'אנה: שלשול תרפויטי מטהר
Basti באסטי: חוקן
Nasya נאסיה: טיהור של רעלים דרך האף
Rakta moksha ראקטה מוקשה: טיהור הדם

 

Vamana: תרפיה הקאה
כאשר יש גודש בריאות הגורם להתקפות של ברונכיטיס, הצטננות, שיעול או אסטמה, כאשר הגוף ומערכת הנשימה והעיכול בפרט גדושות בליחה הטיפול האיורוודי המתאים הוא הקאה טיפולית, בכדי לחסל את קאפה (אלמנט האדמה והמים) הגורם ליחה.
פעמים רבות טיפול זה משחרר רגשות מודחקים אשר הצטברו ע"י אותה קאפה של בריאות ובקיבה. לאחר שהליחה והריר משוחררים, המטופל ירגיש מיד תחושת ויטאליות וחיות. סביר להניח כי גודש, צפצופים וקוצר נשימה ייעלמו וכי הסינוסים י יתנקו. הקאות טיפולית מותוות גם לאסתמה כרונית, סוכרת, כרונית צינון כרוני, גודש לימפתי, בעיות עיכול, בצקת כרונית ועוד.
טיפול זה מתבצע ע"י מתן של צמחי מרפא מיוחדים ובהשגחת מטפל. טיפול זה אורך כשעתיים ובסופם מפסיקה ההקאה.
לאחר ההקאה, מקובל לשלב מנוחה, צום, עישון צמחי מרפא מסוימים. אם תהליך זה מנוהל כהלכה,
אדם ירגיש הירגעות וצלילות של מערכת הנשימה, קלילות בחזה, חשיבה בהירה, קול צלול, תיאבון טוב, וכל הסימפטומים של הגודש ייעלמו.

 

Virechana: שלשול תרפויטי מטהר
כאשר ישנו עודף חום בגוף, עודף באלמנט האש הבא לידי ביטוי בעודף של הפרשת מרה, עודף חומציות, משמע - פיתה, מופרשת ומצטברת בכיס המרה, הכבד במעי הדק, ונוטה ליצור פריחות, דלקת עור, אקנה, התקפות כרונית של חום, הקאות, צרבת, בעיות במרה, בחילות, חולשה של הכבד, חומציות בדם, גלי חום ואף צהבת.
הספרות איורוודית מציעה במצבים אלו מתן טיפול מטהר בצורת שלשול.
השלשול עוזר להקל על פיתה עודפת הגורמת את אותו עודף חום וחומציות בגוף. השלשול נערך ע"י מתן צמחי מרפא ובליווי צמוד של מטפל. לאחר כשעתיים ממתן צמחי המרפא יתחיל המטופל שלשול מבוקר אשר יסתיים במהרה.
לאחר השלשול התחושה היא נעימה ונינוחה, תחושת קלילות וטיהור.

 

Basti: חוקנים
האיבר השולט של אלמנט האוויר, ואטה הוא המעי הגס. חוקן האיורוודי הינו הכנסת מרקחות צמחים ושמנים רפואיים דרך פי הטבעת לתוך המעי הגס ובכך לאזן את ואטה, אלמנט האוויר. טיפול זה מתבצע בצורה רציפה למשך כ 8 ימים לפחות, בכל יום מבצע המטופל חוקן (כטיפול עצמי או ע"י מטפל מוסמך). טיפול זה זוכה לתשומת לב מיוחדת באיורוודה ואף מתואר כטיפול המרכזי מבין כל שאר הטיפולים. טיפול זה הינו חלק מהותי בטיפול במחלות רבות, מאחר ואלמנט האוויר הוא האחראי על התנועה בגוף, התנועה בכל אספקט, ברגע נאזן את התנועה הגוף יאוזנו אלמנטים אחרים. כאשר החוקן מתבצע כהלכה, יכול להיות הן חוקן מנקה והן חוקן מזין ומחזק את המעי הגס. החוקן משפיע על כל החלק התחתון של הגוף ואף על כל הגוף ומומלץ במצבים של עצירות, נפיחות, חום כרוני, הצטננות, הפרעות מיניות, אבנים בכליות, כאב לב, כאב גב, סכיאטיקה כאבי מפרקים, דלקת פרקים, שיגרון, צינית, עוויתות שרירים וכאבי ראש.
 

Nasya: טיפול מטהר דרך האף
האף הוא הפתח אל המוח והוא גם הפתח לתודעה. עודף של רעלים שהצטברו באף, בסינוסים, בגרון או הראש מסולקים באמצעות טיפול דרך האף. פראנה, כוח החיים, אנרגיית החיים, חודרת לגוף דרך הנשימה הנלקחת מהאף. פראנה היא האחראית על המוח ושומרת על התפקוד המוטרי והחושי. פראנה היא המסדירה את פעילות מנטאלית, זיכרון, ריכוז ופעילויות רוחנית. פראנה מופרעת יוצרת תפקוד לקוי של כל הפעילויות האלה, תיצור כאבי ראש, עוויתות, איבוד זיכרון, תפיסה חושית מופחתת. הטיפול דרך האף הינו הכנסת שמנים או מרקחות המורכבים מצמחי מרפא דרך פתחי האף, לטיפול זה קודם עיסוי פנים מיוחד המשלב לחיצה על נק' אנרגטיות בפנים. טיפול זה הינו היעיל ביותר עבור הפרעות פראנה, גודש בסינוסים, מיגרנה, עוויתות מסוימות של העין בעיות האוזן בעיות במע' נשימה עליונה, אלרגיות נשימתיות, גודש וליחה. טיפול זה הינו פשוט ומתבצע בחדר הטיפולים ע"י המטפל או אף בדרך מסוימת ופשוטה יותר ע"י המטופל עצמו בביתו הוא.

 

moksha Rakta: שיטה מסורתית מרפא לטיהור וניקוי הדם
רעלנים הנמצאים במערכת העיכול נספגים בדם שהופץ בכל הגוף.
מצב זה נקרא רעילות של דם, המהווה את הגורם הבסיסי של זיהומים חוזרים ונשנים. יתר לחץ דם,
התקפות חוזרות ונשנות של מחלות עור כגון, פריחות, הרפס, אקזמה, אקנה, גרדת, בהקת, גירוד כרוני , דלקות חוזרות ונשנות, דלקות מפרקים, גאוט, בעיות של הכבד והטחול ועוד. כל אלו יצביעו כי בדם ישנה הצטברות של חומציות, חום ורעילות. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מצב זה הוא הקזת דם. הוצאת כמות קטנה של דם מווריד תשחרר את המתח שנוצר על ידי רעלים בדם. הקזת דם גם תעורר את הטחול לייצר חומרים אנטי רעילים המסייעים לגרות את המערכת החיסונית. מצב בו הרעלים מנוקים מהדם, יאפשר ריפוי רדיקלי בהפרעות רבות אשר מקורן בדם.
חומרים מסוימים כגון סוכר, מלח, מזונות חמוצים ומוחמצים, אלכוהול, קפה, מזונות חריפים ומטוגנים ועוד הם רעילים לדם. בהפרעות דם רבות יש להימנע מאלו בכדי לשמור על דם טהור. הקזת הדם באיורוודה מתנהלת בחדר הטיפולים בשתי שיטות, האחת, דיקור קל של כלי דם בנקודות מפתח ובכך הוצאה של מס' מליליטרים בודדים של דם, או ע"י שימוש בעלוקות רפואיות. העלוקה הרפואית הגדלה בתנאים סטריליים והיא מותאמת לשימוש זה מוכרת ונחקרת בקהילייה המדעית ביכולתה לנקות את הדם בעיקר ע"י הכנסת חומרים רבים אשר מצויים ברוק שלה לזרם הדם. שיטות אחרות מלבד הקזת דם לטיהור דם מערבות צמחי מרפא ותזונה המתאימים לטיהור הדם.


אורח חיים ותזונה: המפתח לבריאות ורווחה
במהלך כל שלבי הטיפול כולו, ממליצה האיורוודה על תזונה מיוחדת התורמת לטיהור. מומלץ לנוח במהלך טיפול זה וכדאי להימנע מפעילות גופנית מאומצת, יחסי מין, לילות ארוכים, מוזיקה רועשת, ושאר חוויות גירוי עודף שכאלו. מומלץ מאד לשמור על חום גוף נאות מאחר וטיפול ניקוי מערב הוצאת חום רב מן הגוף.
דיאטה של אורז ועדשי מאש, בתופסת עלים ירוקים שונים היא התזונה המומלצת לתהליך זה, יחד עם מעט שמן אן גהיי (חמאה מזוקקת) השומרים לחות מינימלית ברקמות ומיעוט במלח ותבלינים וכן הגבלות חיוניות על משקאות קרים, מזון קר, סוכר קפאין, אורז וקמח לבן, סמים או אלכוהול ומוצרי חלב,התזונה תתואם למטופל באופן אישי ע"י המטפל עפ"י צרכיו ומצבו. תזונה זו תספק הזנה נאותה לגוף מבלי להכביד על מערכת העיכול ובכך לפנות אנרגיה לפינוי ועיכול הרעלים. תזונה זו נחשבת קלה לעיכול וההדגשה על מזון חם תאפשר זירוז של חילוף החומרים.

תהליך זה הינו מיוחד במינו ומורכב ודורש הדרכה נכונה ומיומנת ע"י מטפל איורוודי מוסמך. כאשר תהליך זה מתבצע כראוי יזכה המטופל לתועלת רבה ביותר.


במכללת רידמן במגמת האיור וודה, נלמד נושא זה כאחת ההתמחויות בתוך המסלול הארבע שנתי במגמת האיור וודה.


נכתב ע"י: יגאל קוטין, מטפל איורוודי ומרכז מגמת האיור וודה במכללת רידמן. 052-3237775, igalkutin@gmail.com