top of page
  • Igal Kutin

חיזוק הזיכרון ויכולות הריכוז בדרך פשוטה


מי לא היה רוצה לשפר את יכולת הריכוז, זיכרון וחשיבה שלו.

" כמו תא בודד, כך גם החיים עצמם, אינם נקבעים על ידי גנים אלא ע"י תגובתנו להשפעות של הסביבה עלינו" ברוס ליפטון, הביולוגיה של האמונה

צום היה מאז ומעולם חלק מדרך החיים של בני האדם, במקרים רבים מסיבות דתיות או טכסיות רוחניות (ולעיתים ככורח המציאות כאשר לא היה מזון). תרבויות שונות ברחבי העולם ואף שיטות רפואה מסורתיות כמו הרפואה הסינית, הרפואה ההודית, הרמב"ם ועוד המליצו על פרקי צום משתנים כדרך יעילה לשמירה על בריאות האדם, בריאות גופנית ונפשית. לעיתים כאשר היה על האדם לעבור חניכה, או מכשול / אתגר בחייו, היה מלווה התהליך בצום קצר או ממושך.

כיום, המדע חוקר במרץ את ההשפעה הפיסיולוגית ביולוגית שיש לצום על גוף האדם, איברים, תאים ותפקודים והגילויים מרתקים!

חוקרים מגלים כי צום הוא הוא דרך עוצמתית ביותר, כנראה יותר מכל מה שהכרנו היום, לגרום לשינוי ביולוגי פנימי בגופינו! אני אוסיף – הדרך הזולה, הפשוטה, הישימה והמעשית ביותר שאני מכיר יחד עם היותה פלאית (לא פחות!) בשינויים שקורים.

הפעם אתמקד בבריאות המוח, היכולות הקוגניטיביות שלנו.

מדענים יוצאים מנקודת הנחה כי כאשר אנו מונעים מאיתנו מזון לזמן מה (נעשו מחקרים רבים, חלקם על פרקי צום קצרים וחלקם על פרקי צום ארוכים של כמה ימים), הסוכר המשמש כדלק לתאים שלנו נגמר, ואז מתרחשים 2 תהליכים נפלאים. הראשון – הגוף מתחיל לשרוף שומן כמקור לאנרגיה לתאים, שומן מסתבר, הוא דלק רב עוצמה, חזק יותר ונקי יותר (בעיקר למוח! תאי המוח שלנו אוהבים לקבל דלק שמקורו משומן). השני – מצב סטרס קל שהגוף נכנס אליו ומכריח את התאים שלנו לייצר כל מיני חומרים ולשפר תהליכים ביולוגים ואנו יוצאים נשכרים!

הגנה מפני נזקים

תאי המוח שלנו סובלים מתהליכי חימצון, תהליכי חימצון הם תהליכים טבעיים בהם נוצרים בתאים שלנו חומרים רעליים (הנקראים ROS – reactive oxygen species ). חומרים מחמצנים יכולים להגיע לתאי המוח מבחוץ בצורה של רעלים שונים כמו מתכות חופשיות, חומרי ריסוס מפירות וירקות, כאשר גופינו מוצף בחומרים אלו, יותר מיכולתו להתמודד – הרקמות והתאים שלנו ובפרט במוח נפגעים ונהרסים.

בזמן צום רמות נוגדי החימצון הטבעיים, החומרים אשר מגנים על התאים שלנו מפני נזקים ומתקנים פגיעה בתאים.

תאי המוח שלנו רגישים מאד לחימצון ופגיעה חימצונית בתאי המוח מקושרת היום למצבי דמנציה (שיטיון), אלצהיימר, פרקינסון, קשיי ריכוז ואף טרשת נפוצה.

אנו יודעים כי מוחינו נפגע בעיקר מתהליכי דלקת אשר גורמים נזקים לתאי המוח ויכולת חלשה של הגוף להתמודד עם תהליכים דלקתיים אלו. תהליכים דלקתיים נגרמים ע"י חומרים מחמצנים ורעלים שונים, עודף בסוכר ועוד.

צום הוא הטיפול האנטי דלקתי הטוב ביותר שקיים בטבע!

תיקון נזקים

חוקרים מזהים תופעה יוצאת מן הכלל וחשובה ביותר המתרחשת בזמן צום. לגופינו יכולות לזהות תאים פגועים ולתקן את הנזקים בהם! לגופינו יכולת לחדש תאי מוח (נוירונים), לחדש חיבור בין תאי מוח (סינפסות) ואף ליצור חיבורים חדשים ולפתח את יכולות המוח (פלסטיות של המוח)

במהלך צום ואפילו צום קצר, חומר פלא במוחנו הקרוי BDNF - brain-derived neurotrophic factor מתעצם בצורה משמעותית ביותר. חומר זה מתקן נזקים במוח, מחדש תאי מוח, מחדש חיבור בין תאי מוח.

מחקרים אף מראים כי צום יכול להועיל למצבי חרדה ודכאון . ראו מחקר בנושא

בזמן צום עולה הביטוי של חמור הקרוי אדיפונקטין – חומר זה אחראי על יצירת אנגיה בתאים, משמע, כאשר חומר זה מצוי בשפע יש יותר שריפת סוכר או שומן בתאים לשם יצירת אנרגיה = יותר אנרגיה הגוף או בתאי המוח. בזמן צום הכמות והיכולת של אותו חומר עולה בצורה משמעותית בתאי המוח ויכולת תאי המוח לייצר אנרגיה זמינה עולה.

המזון הטוב ביותר של תאי המוח שלנו

כפי שכבר כתבנו, בזמן צום תאי הגוף ובפרט המוח משתמשים בשומן כדלק (מאחר ואין סוכר בגוף כתוצאה מצום), הגוף הופך שומן לחומר הקרוי קטונים ותאי המוח משתמשים בחומר זמן כמקור זמין ליצירת אנרגיה.

מחקרים רבים מראים כי כאשר המוח שלנו ניזון מאותו חומר הקרוי קטונים, יכולת למידה, יכולת זיכרון וריכוז משתפרים בצורה משמעותית ואף תהליכים זקנה במוח נעצרים!!!

מניסיוני וניסיונם של רבים אחרים שצמים, אחת התופעות שכיחות יותר בזמן צום ממושך (יותר מ 3 ימים) היא חדות ובהירות מחשבתית, שיפור ניכר וברור ביכולת הזיכרון ותחושה שהמוח עובד על "טורבו".

אפשר להמשיך עוד ועוד להדגים מנגנונים נוספים בהם צום הוא תהליך העוצר ומונע הזדקנות של תאי המוח כמו מניעת נזקים הנגרמים מעודף בסוכר, או מנגנון מענין הנקרא אוטופאגיה והוא תהליך סילוק פסולת ורעלים מתאי המוח, הורדת לחץ דם וחיזוק העמידה בלחצים של מערכת העצבים הפארסימטטית (מערכת הרוגע שלנו) ועוד.

רפואות מסורתיות וכיום גם המחקר המודרני מוכיחים מעל כל צל של ספק כי צום קצר או ממושך הוא אחד הטיפולים הטובים ביותר לעצירת הזדקנות של תאי המוח שלנו.

למעוניינים להעמיק בפן המדעי של צום ובריאות המוח מצורפים כמה עבודות ומחקרים מדעיים:

מחקר המראה כי צום מעלה את התפקוד המוחי, הזיכרון ויכולת מוטורית וקוגניטיבית ואף הראה פעילות מגנה על תאי המוח. לחצו כאן למחקר.

מחקר המראה כי צום מעלה את היכולות של מוחנו לנוירוגנזה – יצירת תאי מוח חדשים ותיקון תאי מוח. לחצו כאן למחקר.

מחקר המראה תכונות נוגדת אלצהיימר ונוגדות הזדקנות של המוח על ידי צום. לחצו כאן למחקר

חשוב לזכור כי צום מכוון רפואי נעשה במודעות מלאה, בהסכמה וברצון נחוש לשינוי והבראה, זאת בניגוד להרעבה, מצב שבו ישנה הגבלה במזון אך זה נעשה ככורח, ללא הסכמה ולרוב ללא ברירה ואף בכפייה. ההבדל זה הוא מהותי מאד בהבנת היתרונות הרבים שיש לצום רפואי.

149 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Kommentare


bottom of page