top of page
 • Igal Kutin

גרגור שמן - OIL PULLING


גרגור שמן הוא תרגול המיועד לחיזוק אזור הפנים, הפה והלסת ולהוצאת רעלים מאזור זה ומכלל הגוף. מדובר בתרגול פשוט מאד שמהותו – גרגור שמן בפה למספר דקות. תרפיה זו מוזכרת בספרות איורוודית (רפואה הודית מסורתית) בת אלף שנים ויותר כתרגול יום יומי!


כיום תרגול זה חוזר ומוזכר בשיטות רפואה טבעיות מודרניות יותר ואף נכתבו מספר עבודות מדעיות בתחום. יותר ויותר מחקרים מגלים שבריאות הפה שלנו קריטית ביותר לבריאות הגוף כולו. בחלל פה שלנו נמצאים חיידקים טובים חיוניים (בדיוק כמו במעי) וחלל פה ובו מערכת חיידקית לא מאוזנת - דיסביוטית מגבירה את הסיכון לחלות במחלות כרוניות כגון מחלות לב, סרטן ודמנציה. גרגור שמן היא דרך קלה וזולה לשיפור מאזן המיקרואורגניזמים בפה ולשיפור בריאותנו.


לתרגול זה השפעות מיידיות ומוחשיות על מצבים כמו דלקת חניכיים, דלקת חניכיים ורובד שיניים בריא. הוכח כי פעולה זו באופן קבוע משפרת את ברק השיער, מנקה את העור, מלבינה את השיניים, מסלקת טפילים, מפחיתה כאבי מפרקים ומשפרת את ריח הגוף הכללי. מומחים וחוקרים בתחום רפואת הפה ושיניים ממליצים כיום על שימוש יום יומי בשיטה זו לשיפור בריאות השיניים והחניכיים.


החשיבות של היגיינת פה טובה

לאיזון המיקרואורגניזמים – החיידקים הטובים, תפקיד עצום בבריאות הגוף הכללי. מחקרים רבים, כולל דוח גדול מאוד שנערך בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת אלבמה, הראו קשר בין מחלת חניכיים לבין סיכון מוגבר לשבץ מוחי ולירידה קוגניטיבית. אחד מחיידקי הפה העיקריים הוא סטרפטוקוקוס מוטאנס, שכאשר לא נבדק עשוי להתרבות בפה ולהפריש רעלים לזרם הדם. רעלנים אלה מגבירים את הציטוקין הדלקתי אינטרלוקין-12 (IL-12), התורם משמעותית להתפתחות מחלה כרונית. רמות גבוהות של IL-12 קשורות במיוחד לתפקוד לקוי של האנדותל (רירית פנימית של כלי הדם) המתואם למחלות לב, שבץ מוחי ודמנציה.גרגור שמן הוא מעבר לצחצוח וחוט דנטאלי

צחצוח וחוט דנטלי חשובים כמובן להיגיינת הפה אך לגרגור שמן יש כמה יתרונות ייחודיים. הוכח כי גרגור השמן נקשר, לוכד ומסלק מיקרואורגניזמים נוספים ונכנס לכיסים עמוקים בתוך השיניים ולאזורים מסוימים סביב טיפולי שורש.

תעלות שורש מהוות קרקע מתמדת לחיידקים מכיוון שהן בעצם רקמה מתה שחיידקים ניזונים ממנה באופן עקבי. אנו לא יכולים לצחצח או להשתמש בחוט דנטלי מספיק כדי להוציא את הזיהומים מתעלת השורש. אבל 10 דקות של גרגור שמן 1-2 פעמים ביום יכולות להיות יעילות ביותר למזער חיידקים זיהומיים בתעלת השורש ובחלל הפה הכללי.


האיורוודה (הרפואה ההודית המסורתית) מדגישה כי תרגול זה מיועד לא רק לבריאות הפה אלא לחיזוק מערכות שונות אחרות בגוף המקושרות ללשון (בדומה לרפלקסולוגיה) כמו חיזוק הלב, חיזוק מערכת העיכול, חיזוק זרימת דם וסירקולציה לימפתית, הוצאת רעלים מאזור הפנים, חיזוק המעי הגס וחיזוק מערכת העצבים.


לסיכום, ישנם יתרונות רבים, מסורתיים ועכשוויים–מדעיים לגרגור שמן:

 • בריאות השיניים והחניכיים.

 • מניעת הצטברות פלאק על השיניים.

 • סיוע בהלבנת שיניים.

 • מניעת דלקות חניכיים.

 • עוזר ומונע ריח רע מהפה.

 • מסייע בהפגת יובש של הגוף כולו ובפרט של אזור הפנים, שפתיים, עיניים.

 • חיזוק מפרק הלסת.

 • עוזר ומונע כאבים במפרק הלסת TMJ, חריקות במפרק הלסת.

 • עוזר למניעת כאב ראש ומיגרנות.

 • מסייע בשיפור השינה.

 • מסייע בתהליכי ניקוי רעלים מהגוף.

 • עוזר במניעת כאבי גוף ודלקתיות של הגוף.

 • מסייע ומשפר פעילות מערכת העיכול.


הנחיות לתרגול

השתמשו בשמן שומשום בכבישה קרה או שמן קוקוס (1/2-1 כף), מיד אחרי ההשכמה בבוקר, לפני צחצוח שיניים.

הכניסו את השמן לפה, מתחילים – התחילו עם 1/2 כף, המנוסים יכולים להכניס כף שלמה.

החלו לגרגר את השמן בפה עד שהפה מתעייף... תירקו את השמן החוצה ושטפו עם מים חמימים את הפה / צחצחו שיניים. ניתן להוסיף שמנים אתריים (איכותיים בלבד) לתערובת השמן לחיזוק פעולה אנטי דלקתית / מחזקת או כל מטרה אחרת. אפשר להוסיף 1 טיפה של שמן אתרי איכותי בלבד לשמן הבסיס (שמן קורנית, שמן אורגנו, שמן עץ התה, שמן לימון).


חזרו על פעולה זו כל בוקר!

אפשר לעשות תרגול זה יותר בין 1-4 פעמים ביום ואפשר גם כמה פעמים בשבוע ולא כל יום.

נכון לחזור על התרגול במשך כ-10 ימים בשגרתיות בכדי לראות את ההשפעה הטובה!

4,931 צפיות0 תגובות

Comentarios


bottom of page