top of page
  • igalkutin

כל אחד חייב להתחיל צום

עודכן: 21 בנוב׳ 2023צום הוא שיטת הריפוי העתיקה בעולם. לרוע המזל, אומנות הריפוי של צום נשכחה על ידי הרפואה המודרנית ורוב האנשים מאומנים על ידי החברה להאמין שצום הוא רע לגוף.


צום מחולל ניסים – להפוך אותנו צעירים יותר!


במשך שנים רבות אני פוגש אנשים ומלווה אותם בתהליכי החלמה וריפוי, בעזרת כלים רבים. כשפגשתי את כלי הצום לפני שנים רבות הבנתי את המשמעות העמוקה ביותר של ריפוי, ריפוי המגיע ממעמקי הגוף, ריפוי אשר מממש באופן אבסולוטי את היכולות הנפלאות והאין סופיות של הגוף, ריפוי שיכול לעשות שינוי לתמיד ממש ברמת הדנא!

אנשי מדע ומחקר מראים כי צום הוא למעשה שיטת "האנטי איג'נג" – העצמת יכולות התחדשות וריפוי של הגוף הטובה ביותר!


בכל פעם שאני מלווה אנשים לצומות אני נשאר מופתע והמום לנוכח הפשטות של הכלי ועם זאת העוצמה, עוצמתי יותר מכל כלי שפגשתי עד כה בתחום הרפואה הטבעית.


כל אחד יכול לצום! אז מה עושה את תהליך הצום כל כך יעיל ועוצמתי?


משחר ההיסטריה אנשים צמו ותרגלו תקופות ללא מזון. אין הכוונה לצום מכורח אלא תרבויות עתיקות, דתות, מסורות רוחניות ושיטות רפואה מסורתית (כמו רפואה יהודית, רפואה מוסלמית, רפואת רמב"ם), כולם תרגלו צום כזה או אחר מסיבות רפואיות ורוחניות להתעלות נפשית וגופנית. מספרים כי אפלטו, סוקרטס ואריסטו נהגו לצום כ 40 ימים בכל שנה ואלו היו התקופות הפוריות ביותר שלהם.


האדם, ביולוגית, נועד לצום! כך נברא גופינו, כל אחד יכול לצום. צום קצר, צום יומי (צום לסירוגין) וצומות ארוכים. היפה בשיטה זו של הוא שזו דרך שאינה כרוכה בתשלום, היא חינמית וחופשית! ברגע שאדם "רכש" את הידע התיאורטי והמעשי לצום, הוא יכול להשתמש בכלי זה בכל פעם!


כיום אנו יודעים הרבה יותר על הפיסיולוגיה של צום, ברמה הכימית ביולוגית. ישנם מאות מחקרים ועבודות מדעיות בנושא המסבירים לנו בדיוק רב על התועלת והמנגנונים שבצום.

לצום יתרונות בריאותיים רבים והיא השיטה הטבעית הטובה והעוצמתית ביותר להעצמה של תהליכי ניקוי, תיקון והתחדשות של התאים ומערכות הגוף.


ירידה במשקל והמרצת שריפת שומן:

כשאנו צמים, גופנו צריך למצוא דלק חלופי והוא יתחיל תחילה בשריפת סוכר מאוחסן המכונה גליקוגן. כשמאגרי הגליקוגן שלנו יירדו, הגוף יתחיל לשרוף שומן לדלק ולהפיק קטונים.


צום משפר את יכולת הגוף לשרוף שומן על בסיס קבוע ומשפר את הגמישות המטבולית – היכולת להחליף בין שריפת שומן כדלק לשריפת סוכר כדלק ומביא להמרצת חילוף חומרים ואיזון רמות סוכר.


אנשים רבים מאמינים בטעות כי צום יאט את חילוף החומרים הטבעי, אך המחקר מראה כי הדבר אינו נכון. צום מעלה את חילוף החומרים, שריפת שומנים ויעיל ביותר לירידה במשקל.


מחקר מראה כי צום יום יומי למעשה ממריץ הורמונים ואנזימים שורפי שומן כמו הורמון גדילה אנושי (HGH) ונוראדרנלין, AMPK ואדיפוקין. אלו שומרים על אופטימיזציה של חילוף חומרים יעיל. המחקר מראה כי שחרור הורמונים אלו ואנזימים אלו עוזרים לאנשים הזקוקים לרדת במשקל ולעשות זאת בצורה יעילה מאוד עם צום לסירוגין וצומות ארוכים.


אחת ההתפתחויות המעניינות במחקר היא שצום משפיע על המיקרוביום שלנו לטובה (מערך החיידקים במערכת העיכול) ובכך משפיע לטובה גם על תהליכי ירידה במשקל.


שיפור "מערכת היחסים" עם מזון ואיזון תחושת רעב:

רובינו משתמשים במזון כסוג של "סם" למצב רוח, מה שנותן דחיפה לאזורים במוח שלנו האחראים על תחושת העונג, כמו כל התמכרות נפשית ורגשית.


הצום עוזר לנו לאפס את הנוירוכימיה שלנו בכל הקשור לתחושת רעב, להשתוקקות למזון ובפרט לסוכר.


מחקר משנת 2019 אשר עסק בנושא זה הראה בצורה חד משמעית כי צום מאזן הורמוני רעב ושובע (לפטין, גהרלין, אינסולין) והביא איזון לתחושות רעב והשתוקקות למזון.


עיכוב הזדקנות התאים - הפחתת דלקות:

צום הוכח במחקרים רבים כמפחית את הפעילות הדלקתית בגוף. דלקתיות הגוף נקשרה למצבים בריאותיים רבים, ממחלות נוירולגיות כאלצהיימר ופרקינסון, מחלות אוטו אימוניות, סרטן, טרשת עורקים, מחלות מפרקים, עור ועוד. דלקת היא הגורם המשמעותי ביותר להזדקנות הגוף ואם נוכל להוריד את הדלקתיות בתאים, נוכל לעכב הזדקנות.


צום לסירוגין וצום ממושך הראה במספר עבודות הורדה משמעותית בחומרים המעוררים דלקת בגוף כמו אינטלוקינים, TNF אלפא ועוד.


מחקר מעניין שנעשה על אנשים שסבלו משבץ איסכמי (עם רמות גבוהות של דלקתיות) הראה כי צום לסירוגין במשך 16 שעות בכל יום במשך 4 חודשים הראה ירידה ניכרת בדלקתיות בתאי מוח.


קפיצה ברמות האנרגיה משופרות:

בתוך כל תא ותא ישנם אלפים רבים של מיטוכונדריות, אלו אברונים המייצרים עבורנו אנרגיה. אותן מיטוכונדריות יכולות לפעול לאט ואף לצמצם את הגודל והכמות שלהן בתאים בתנאים לא אופטימליים, מצבים של מחלות כרוניות קשורים למצב בו מיטוכונדריות לא יעילות. אותן מפעלי אנרגיה יכולים לגדול ולשגשג בתנאים טובים וליצור שפע של אנרגיה וחיוניות.


צום מעלה את כמות המיטוכונדריות, את גודלן וכמותן. עבודות מדעיות הראו כי בזמן הצום מתרחשים תהליכים בהם אותן מיטוכונדריות, "כורים גרעיניים" מנקות את עצמן, מתחדשות ואף נראתה העצמה במספר וגודל המיטוכנדריות. למעשה, המחקר מראה כי בריאות המיטוכונדריות היא הזדקנות מואטת של הגוף.


ריפוי ושיקום מערכת העיכול:

עיכול הוא תהליך שרווי בלחץ ודורש המון אנרגיה שגופנו צריך לייצר בכל פעם שאנו אוכלים. בצום, אנו מסוגלים מפחיתים מתח כימי ומכני ממערכת העיכול ומתווים את האנרגיה שבדרך כלל נדרשת לעיכול הארוחה שלנו עבור ריפוי ותיקון של מערכת העיכול.


תרגול צום הוא דרך מפתח לסייע בריפוי חדירות מעיים, המכונה גם תסמונת המעי הדליף. מחקר משנת 2018 הראה כי צום למשך 24 שעות משפר את ייצור תאי הגזע של המעי ובכך הביא לשיקום של דלקתיות ומעי פגוע.


צום נראה במחקר שמשפר את האיזון של החיידקים הטובים שלנו (מיקרוביום), האחראים על בריאות ותפקוד מערכת העיכול.


חוקרים רבים ממליצים על צום קצר או ארוך להעצמת ריפוי של מחלות מעיים דלקתיות, צום למעשה מפחית בצורה משמעותית את התגובה הדלקתית בגוף כולו ובפרט במעיים במצבים כמו קוליטיס וקרהון.


ניקוי הרעלים הטוב ביותר – צום ממריץ אוטופאגיה תאית

מקור המילה "אוטופאגיה" הנה מהמילים היווניות "אוטו" שמשמעותה עצמי ו"פאגין" שמשמעותה אכילה. אוטופאגיה הוא תהליך של בלענות עצמית. תהליך זה מתקיים בכל תא ותא בגופינו, והוא הדרך היעילה ביותר של הגוף לשמור על "ניקיון" התא ולסלק רעלנים מתוך התא. תהליך זה הוא חיוני לבריאות התא ולבריאות הגוף כולו.


בשנת 2016 הוענק פרס נובל ליושינורי אושומי, על עבודתו בזיהוי מסלולי גנטיקה מרכזיים החיוניים לאוטופאגיה, אותו מדען יפני ומדענים אחרים הגיעו למסקנה שתהליך אוטופגיה זה מתרחש בצורה העוצמתית ביותר כאשר אנו צמים!.


המשמעות של ניקוי תאי מוגבר היא ביצועים טובים יותר ועמידות גבוהה יותר בפני לחץ, האטה של הזדקנות והתפתחות של מחלות כרוניות. ובעצם צום הוא הדרך הטובה ביותר להביא ניקיון ובהירות לגוף כולו!


התחדשות הגוף - שיפור מנגנוני תיקון גנטי ויצירת תאי גזע

מחקרים הראו כי תאים הם בעלי אורך חיים רב יותר בתקופות של מחסור במזון ורעב. צום משפר את ההצערה התאית על ידי פעולה של מנגנוני תיקון גנטיים מסוימים. אנו משתמשים בפחות אנרגיה כדי לנקות ולתקן תא מאשר לחלק וליצור תאים חדשים.


ההורמון העיקרי האחראי על מנגנון התיקון המשופר הזה הוא הורמון גדילה אנושי (HGH), שעולה משמעותית ככל שאורך הצום מתארך. מחקר שהתפרסם במגזין האמריקאי לקרדיולוגיה מצא שגברים שצמו במשך 24 שעות הראו עלייה של 2000% ב- HGH מהכמות ההתחלתית ונשים עלו 1300% מהכמות ההתחלתית לאחר שצמו במשך 24 שעות.


ההורמון- HGH מסייע בשיפור הריפוי הסלולרי וממריץ שריפת שומן, התפתחות שרירים רזה ועצמות ומסייע בחיזוק של מערכת החיסון בצורה שתפחית את הדלקת. נמצא כי HGH משפר את איכות רקמת הקולגן במפרקים, בעור ובציפורניים שלנו.


רבים מאמינים ש- HGH הוא סוג של סרום אנטי אייג'ינג בגופנו. על ידי יישום עקרונות אורח החיים הצום, אנו יכולים לקבל בוסט נהדר של HGH על בסיס קבוע כדי לשפר את המראה הגופני שלנו ואת מבנה הגוף שלנו ולהאט את תהליך ההזדקנות.


צום הוכח כמגביר את פעילות תאי הגזע, ומעניק לגופנו תאים צעירים מאוד שיכולים לספק מגוון רחב של יתרונות. אנשים רבים מזריקים תאי גזע כדי לסייע בתיקון מפרקים פגועים. צום הוא דרך לעורר ולגרות באופן פנימי את תאי הגזע הללו לתיקון אזורים פגומים בגופנו ולהאטת הזדקנות של התאים.


מחקרים הראו כי צום ממושך הנמשך 48-120 שעות הפחית את גורמים המעודדים גדילה לא תקנית (כמו IGF1) והעצים תהליכים המגבירים את העמידות התאית לרעלים.


הורדת רמות סוכר גבוהות ושיפור הרגישות לאינסולין:

אינסולין הוא הורמון האחראי להכנסת סוכר לתאים ועל כל חילוף החומרים של סוכר בגוף.

רמות אינסולין גבוהות כתוצאה מאכילה תכופה ומזונות עשירים בסוכרים ופחמימות, מעורר דלקתיות בגוף. צום

לאינסולין תפקודים רבים חיונים ואיזון ברמות אינסולין הוא קריטי לבריאות הגוף, להורדת רמות דלקת ובעיקר לאיזון רמות סוכר ובכך מניעת מחלות לב והשמנה.


מחקרים מראים כי צום הוא הדרך הטבעית הטובה ביותר להורדת רמות אינסולין, שיפור רגישות התאים לאינסולין ובעצם מניעה וריפוי של מצבי עודף סוכר ואף מחלת הסכרת (סכרת שאינה תלוית אינסולין).

חיזוק מערכת החיסון


חיזוק מערכת חיסון:

מחקרי סקירה הדנים בהשפעת צום על מערכת החיסון שלנו מראים כי לצום יש תפקיד מבטיח במניעת מחלות כרוניות, אותם מחקרים הראו כי לצום יש השפעה חיובית משמעותית על חיזוק מערכת החיסון במגוון מסלולים.


אנו יודעים כי צום מפחית בצורה משמעותית תהליכי חמצון ונזק לתאים ע"י העצמה של נוגדי חמצון טבעיים כמו גלוטטיון ו NRF2.


השפעה חיובית על תאים סרטניים:

מחקרים רבים נוגעים בנקודה כיצד צום משפיע על התפתחות של תאים סרטנים. מחקרים אלו הראו כי צום מפחית התפתחות של תאים סרטנים במגוון דרכים (ירידה של התפתחות כלי דם, עידוד חיסול תאים סרטניים) ומחקרים אחרים אשר נגעו בתרגול צום יחד עם טיפולים כימותרפים הראו כי היעילות של הטיפול הכימי עלתה וההגנה על התאים הבריאים עלתה אף היא!


עליה במצב רוח:

לפילוסוף אפלטון יש ציטוט מפורסם בו הוא אומר "אני צם עבור יעילות נפשית ופיזית רבה יותר", ואכן רוב האנשים המתרגלים צום באופן קבוע חווים מצב רוח משופר, בהירות נפשית ויצירתיות. אנשים רבים מבחינים כי הם מרגישים הכי פרודוקטיביים בשיא של הצום לסירוגין או לאחר 3-4 ימים של צום ממושך.


סקירה משנת 2013 שפורסמה במחקר פסיכיאטרי הראה כי צום טיפולי למשך תקופה של 7 ימים הראו שיפור במצב הרוח, הערנות ותחושת השלווה בקרב חולים בדיכאון קליני.


זו הזמנה לתרגל צום בחיי היום יום. אלפי שנים של היסטוריה אנושית ומדע מודרני הראו כי אורח חיים צום הוא אחת מאסטרטגיות הריפוי העתיקות והחזקות ביותר הידועות למין האנושי.


חשוב לזכור:

מומלץ להתייעץ עם רופא, מטפל ואיש מקצוע לפני שמתחילים לצום. צום אינו מומלץ לילדים, נשים בהריון ונשים מניקות, אנשים המתמודדים עם מחלת כליות, מחלת סכרת תלוית אינסולין, מחלות נפש.
645 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page