top of page
  • Igal Kutin

ניקוי רעלים בעזרת רטיות שמן קיק - פשוט ויעיל!


אורח חיינו, תזונתנו, הסביבה בה אנו חיים ומאורעות בדרכנו מלאים כיום ברעלים מסוגים שונים, החל מרעלים גסים בתזונה וכלה ברעלים מעודנים יותר כמו קרינה סלולארית. גופנו, מסוגל להתמודד בהצלחה עם כל האתגרים שאנו מציבים בפניו וגם עם הרעילות אשר חודרת לגופינו. כל זאת נכון, כל עוד המשוואה הנ"ל מדויקת: כמות הרעלים הנכנסת קטנה מיכולת הגוף להתמודד, יחד עם משתנה חשוב והוא בריאות ואיזון הגוף.


במקרים רבים, גוף ונפש לא מאוזנים, לא בריאים, יחד עם כמות רעלנים גדולה מאד, תכריע את יכולת הגוף להתמודד ותביא למצב של עודף רעילות בגוף. מצב זה הנו קריטי! רעלים הם מהגורמים העיקריים למחלות ואי סדרים. עודף רעילות בגוף הוא הזרז והגורם למחלות רבות, חולשה של מערכת החיסון, אלרגיות, ליחה, בעיות עיכול, עצירות וגזים, עודף שומנים, סוכרת, מחלות גניקולוגיות, מחלות עור, מיגרנות ועוד. ישנן שיטות רבות לניקוי הגוף. חלקן קלות ופשוטות וחלקן מורכבות יותר. הדרכים לנקות רעלים מהגוף כוללות: תזונה קפדנית, צמחי מרפא, טיפול דרך נקודות לחיצה אנרגטיות אשר מעודדות ניקוי, עיסוי, סאונות, תרגול יוגה ותרגולי נשימה.


הרעלים, מתחילים את מסלולם במערכת העיכול או מערכת הנשימה ומשם לכבד ולשאר מרקמות הגוף. בשיטוטם בגוף גודשים הרעלים את הערוצים השונים וחוסמים אותם (המערכת הלימפטית, מערכת הדם). תפקידו של הכבד הוא לסנן רעלים, להפריד את הפסולת מן חומרי ההזנה. כאשר הכבד מסוגל לעשות את תפקידו כראוי, הגוף יהיה נקי מרעלים. כאשר הכבד נחלש, אנו נעמוד בפני בעיה כשהאיבר החשוב ביותר בגוף לניקוי אינו מתפקד. הכבד נחלש בעיקר מעודף פעילות, עודף פעילות היא צריכה מרובה של רעלנים. הכבד נפגע מוירוסים, מחלות חום, עודף שומן ועוד. שיפור תפקודו של הכבד וחיזוקו, הוא הליך מקובל כאשר אנו פונים לניקוי רעלים. יעילותו של איבר חשוב זה יכולה לעלות בעזרת תזונה וצמחי מרפא.


במאמר קצר זה ברצוני להציג טיפול פשוט ויעיל לניקוי הכבד, טיפול אשר אפשר לבצעו בבית, ללא סיבוכים מיותרים והוצאה מינימאלית. הטיפול הנו רטיות חמות של שמן קיק.כיצד רטיות שמן קיק עוזרות לך לנקות רעלים

שמן קיק קיים כבר מאות שנים, והשימוש בו החל במצרים ובהודו לפני למעלה מ -3,500 שנה. רטיות שמן קיק יכולות לקדם את זרימת הדם סביב איבר או אזור בגוף ולהגדיל את זרימת הנוזלים דרך מערכת הלימפה. באופן מסורתי משמש שמן קיק במגוון תהליכים רפואיים אלטרנטיביים ברפואה ההודית המסורתית איורוודה. מחקר הנוגע להשפעות של שמן קיק נותר מוגבל מסיבות שונות אך עם זאת, השימוש בשמן קיק נותר נרחב. כיום, מומחים רפואיים רבים ברחבי העולם ממליצים לאנשים להשתמש ברטיות שמן קיק כדי לסייע בניקוי רעלים מגופם.


שמן קיק מופק בכבישה קרה מזרעי צמח הקיקיון. צמח זה מוכר וגדל בארץ בעיקר בצידי הכבישים ושדות הבר, ידוע כרעיל, או לפחות זוהי הדעה הרווחת עליו. הוא אכן רעיל בשימוש לא נכון! אך באיורוודה, וכיום גם במערב, יש שימוש רב בעלים, בשורש ובשמן הנסחט מן הזרעים.


רעילותו של הצמח מיוחסת לאלקלואיד המצוי בזרעיו, ריצין (ricin). 8-4 זרעי קיקיון הם כמות קטלנית לאדם. ישנם מעט מאוד דיווחים בעולם על מקרי הרעלת ריצין. טיהור הריצין בתהליך הפקת השמן נעשה באמצעים פשוטים יחסית, של כרומטוגרפיה והפרדת הפאזה המימית מהפאזה השומנית. הריצין נמצא אך ורק בפאזה המימית, על כן שמן קיק אינו רעיל כלל. שמן קיק מורכב בעיקרו מחומצות שומן חד בלתי רוויות, חומצה ריצינולאית (ricinoleic acid) מהווה כ-85% מסך כל חומצות השומן. שאר חומצות השומן: חומצה אולאית, חומצה לינולאית, חומצה לינולנית, חומצה סטארית, חומצה פאלמיטית.


חומצה ריצינולאית משתחררת במעיים ונקשרת בקולטנים המצפים את מערכת העיכול ותאי השריר החלק ברחם ולכן מקדמים יכולות ריפוי טבעיות. ה-FDA הגדיר שמן קיק כ-GRASE, משמע בטוח לשימוש, וההתוויה העיקרית שלו היא כמשלשל (laxative). ככזה הוא פועל בעיקר על המעי הדק, על ידי יכולתו לעודד הפרשת נוזלים אל תוך המעיים, לעודד פריסטלטיקה ולהרפות שרירים. לאור היעדר התמיכה במחקר על רטיות שמן קיק בניסויים קליניים, הרופאים אינם מודעים להשפעות הפיזיולוגיות שיש לשמן קיק על גוף האדם.


שמן קיק מתפרק על ידי המעי הדק לחומצה ריצינולאית, המשמשת כגורמת לגירוי רירית המעי שלך. השפעה זו היא זו שמעניקה לשמן קיק את היכולת להקל על עצירות - אך זו גם הסיבה שאנשים מסוימים מדווחים על אי נוחות, שלשולים ותופעות לוואי אחרות במערכת העיכול. עם זאת, גירוי זה יכול להיות יעיל להקלה על עצירות, ומשמש מיילדות מסוימות בכדי לעזור בזירוז הלידה. לקיחה פנימית של שמן קיק להקלה על עצירות היא בטוחה לחלוטין אך חשוב לרכוש שמן קיק איכותי ביותר!


שמן קיק לפתרון עצירות:

עם ההשכמה: שתו כוס מלאה של מים חמימים.

לאחר 30 דק': שתו 1 כפית של שמן קיק עם עוד מים.

לאחר 30 דק' נוספות: שתו כוס מים חמימים נוספת.

בדקו אם אתם מקבלים את ההקלה הנחוצה לכם. אם לא, אתה יכול לנסות 2 כפיות למחרת בבוקר.שימושים טיפוליים ברטיות שמן קיק

רטיות שמן קיק כוללות מריחה חיצונית של שמן קיק על פני העור, כך שהוא יכול להיספג לאט. לרטיות שמן קיק שימושים טיפוליים פוטנציאליים רבים כולל יכולת לטפל במצבים הבאים:

* מצבי עור כגון זיהומים פטרייתיים, פריחות, אקנה, יבלות, קשקשים, אקזמה, אלרגיות ובעיות עור דלקתיות אחרות

* זיהום טפילי כגון גזזת

* עין יבשה

* הפרעות בכבד כולל שחמת

* כאבי ראש

* דלקת בכיס המרה

* אֶפִּילֶפּסִיָה

* דַלֶקֶת פּרָקִים

* כאבי מחזור

* איידס

*בעיות מעיים כמו עצירות

* סרטן


שמן קיק נחשב באיורוודה כנוגד דלקת מעולה וכמשכך כאב, במיוחד בשימוש חיצוני על מפרקים מודלקים.

שימוש נפוץ ונחקר ביותר של שמן קיק כיום הוא בשלבי היריון אחרונים, לקראת לידה, כמזרז לידה.

באיורוודה השימוש בשמן הקיק הנו פנימי וחיצוני.שמן קיק מקדם ניקוז לימפטי

שמן קיק מציג תכונות אנטי סרטניות על ידי קידום מערכת הלימפה להסרת הצטברות פסולת ורעלים. כאשר מערכת הלימפה אינה מתפקדת כראוי, נוזלים יכולים להצטבר ברשת הצינורות האחראיים על סינון חיידקים. מחקר מצא כי הזרקת שמן קיק לחולדות עזרה לדיכוי גידולים שהתפתחו כתוצאה מנזק לכבד. מחקרים אחרים מצאו שכאשר שמן נספג בעור, לא רק שיש עלייה בניקוז הלימפה וגם במחזור הדם, אלא יש גם עלייה בייצור הלימפוציטים. לימפוציטים הם קריטיים למערכת החיסון מכיוון שהם מאותתים על קריאה לעזרה כאשר הגוף מותקף מחומרים זרים.


מסיבות אלה, רטיות שמן קיק עשויות להיות טיפול חלופי שיכול להגביר את החסינות של אנשים עם HIV (זיהום בנגיף החיסון האנושי) או איידס (תסמונת מחסור חיסוני נרכש). יתכן גם ששמן קיק יכול להיות בעל יתרונות בריאותיים כאשר מעסים אותו על העור.


משפר עיכול

שמן קיק ידוע בפולקלור כמנקה חזק המעורר שחרור מוחלט של חומרים ממערכת העיכול ובסופו של דבר גורם להגברת יציאות. עם זאת, רטיות שמן קיק עשויות להיות בעלות אותן תכונות טיפוליות כאשר הן נעשות על העור לאחר הספיגה. שימוש ברטיות שמן קיק על אזור הבטן יכול לעזור להשגת פעולות מעיים סדירות וכן לחוות עלייה באנרגיה. כתוצאה מכך, מדענים משערים כי השפעה משלשלת זו, המסלקת בו זמנית גורמים זיהומיים מדופן המעיים, עשויה גם להקל על תסמיני הדיכאון. חולים קשישים השתתפו במחקר בו קיבלו רטיות שמן קיק לטיפול. 80% מהנבדקים הללו חיפשו הקלה בתסמיני עצירות במשך למעלה מעשר שנים וחוו שיפור מיידי לאחר פחות משלושה ימי טיפול.


תומך בניקוי רעלים טבעי

כתוצאה מיכולתן של רטיות שמן קיק לקדם ניקוז לימפתי המסייע לעיכול וחיזוק חיסוני, רטיות שמן קיק עוזרות בסופו של דבר לגוף לטהר רעלים באופן טבעי.


החשיבות החיונית של הכבד לניקוי רעלים

הכבד משרת פונקציות חיוניות בגוף והוא חיוני בהחלט לתהליך הניקוי מרעלים. כפי שכבר קראתם, מערכת לימפטית מוחלשת מגבירה את הצטברות הפסולת, הרעלים והחיידקים הפתוגניים, מחלישה איברים ומגבירה את הסיכון לסרטן. מריחת רטיות שמן קיק על פני העור מעל לכבד, יכולה לסייע בניקוי רעלים מהגוף, לקידום בריאות מיטבית במערכת העיכול ולהפחתת הסיכונים לסרטן כתוצאה מפסולת רעילה המצטברת במערכת הלימפה.


הוראות לרטיות שמן קיק:

לפני שמורחים שמן קיק על פני העור, יש לבדוק רגישות לעור. מרחו כמות קטנה של שמן קיק ישירות על שטח מוגבל של העור כדי לקבוע אם מתפתחת תגובה אלרגית. המלצה נוספת לשימוש היא להימנע משימוש בכריות חום חשמליות ללא כיבוי אוטומטי לאחר פרק זמן. אנשים רבים מדווחים על הירדמות בקלות במהלך טיפולים עם רטיות שמן קיק.


השימוש החיצוני הינו פשוט: הספיגו פיסת בד כותנה דק בשמן קיק חמים אשר חומם בצורה עדינה מעל נר או מעל מים חמים.

הניחו פיסת בד ספוגה בשמן קיק חם על אזור הכבד, צד ימין מתחת לצלעות.

עטפו את הרטייה בניילון (ואף ניילון נצמד, זו תוספת מודרנית כמובן). חממו את המקום בבקבוק או בכרית חימום בהנחה על הרטייה עצמה. הזמן המומלץ לישיבה עם הרטייה הוא כ-15-45 דק'. לאחר מכן יש לנגב את שאריות השמן מן הגוף. מומלץ לחזור על פעולה זו במשך כמה ימים רצופים.


בשימוש חיצוני על אזור הכבד (רטייה ספוגה), השמן חודר במהירות אל הגוף, מחמם את הכבד ומרפה את השרירים סביבו. השמן ממריץ את זרימת הדם והלימפה באזור ומגביר את פעילות הכבד ליצור מרה ושאר אנזימים. שמן הקיק מרחיב את צינורות המרה אשר בכבד וכיס המרה ובכך מאפשר פינוי וניקוז יעילים של רעלים ועודפי מרה מן הכבד. השמן ממריץ את רקמת הכבד לייצר עוד ועוד מרה ואנזימים המייעלים את הניקוי.


חימום הרטייה מייעל את הפעולה, בהרפיית השריר והמרצת הכבד, המרצת חילוף החומרים בכבד ושחרור חסימות.

במסורת האיורוודית, טיפול זה מתלווה כמעט לכל תהליך של ניקוי הגוף. עפ"י מסורת זו, ישנה נקודת אקופרסורה חשובה בדיוק מעל אזור הכבד, השולטת בכבד ובדם. המרצה והשריית שמן קיק על נקודה זו פועלת אנרגטית על הכבד לשיפור יכולת ניקוז הרעלים שלו.מתי להימנע משימוש ברטיות שמן קיק

השימוש ברטיות שמן קיק אינו מומלץ בנסיבות הבאות:

נשים בהריון - קיים מחקר מוגבל בנוגע לאופן שבו שמן קיק עלול לגרום ללידה. כמה מחקרים מצביעים על כך שחומצה הריצינולאית הכלולה בשמן קיק עשויה לזרז תגובה מרירית הרחם. לכן, שמן קיק אינו מומלץ לנשים בהריון אלא אם כן מומלץ על ידי רופא לעורר צירים.

נשים החוות זרימה וסתית כבדה - נשים הסובלות מדימום וסת כבד צריכות להימנע משימוש ברטיות שמן קיק במהלך הוסת. אחרת, רטיות שמן קיק עשויות לעזור להקל על התכווצויות ולהסדיר את מחזור הוסת של נשים.

אנשים עם בעיות במערכת העיכול - חומצה הריצינולאית נמצאה באינטראקציה עם רירית מערכת העיכול ויכולה להחמיר את התנאים לאנשים עם סיבוכים מסוימים במערכת העיכול. אנשים הסובלים מכיבים, דיברטיקוליטיס, טחורים וקוליטיס צריכים להימנע מרטיות שמן קיק אלא אם כן הומלץ על ידי רופא אחרת. נושאים אחרים במערכת העיכול כגון גזים, נפיחות, התכווצויות ועצירות, בדרך כלל מגיבים טוב מאוד לשימוש ברטיות שמן קיק, והם מומלצים מאוד.

אנשים עם רגישויות עוריות קיצוניות - אין להשתמש ברטיות שמן קיק אם אתם סובלים ממחלות עור כרוניות או מרגישות מוגברת לעור. אנשים אלה נמצאים בסיכון מוגבר לפתח תגובה מיישום מקומי של רטיות שמן קיק.


סיכום רטיות שמן קיק

רטיות שמן קיק משמשות רבים כדי להקל על תסמיני עצירות, להסרת ציסטות בשחלות או לטיפול בבעיות עור ומשמשות כתרופה לדלקת הנובעת מכאבי מפרקים ושרירים. עד שתרופות רפואיות אלטרנטיביות כמו שמן קיק יקבלו תמיכה ומימון רב יותר למחקר מדעי, השימושים הפוטנציאליים ביכולות הריפוי החזקות שלו נותרו רק עדויות אנקדוטליות. אם חיפשת טיפול שיעזור לגוף שלך לטהר רעלים באופן טבעי ולעזור לך להשיג בריאות מיטבית, אני ממליץ לנסות רטיות שמן קיק .

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page