top of page
 • Igal Kutin

25 אסטרטגיות לריפוי עייפות יותרת הכליה

בלוטות האדרנל (יותרת הכליה) עוזרות לגוף להסתגל למצבי לחץ ומשחקות תפקיד חשוב במערכת הרבייה והמיניות באמצעות התרכובות הייחודיות שהן מייצרות ומפרישות. מעל 50 הורמונים חיוניים מיוצרים בתוך בלוטות יותרת הכליה. הורמונים אלה הם קריטיים לבריאות ולחיוניות. כשאנחנו במצב יתר של סטרס, בלוטות האדרנל שואבות את הורמוני הלחץ עד שהן מתעייפות ומתרסקות, מה שעלול להיות הרסני לגוף.


למרות שבלוטות האדרנל אינן גדולות מגודלו של אגוז מלך, הן בעלות תפקיד חשוב להפליא במחזור החיים האנושי. חלק מההורמונים השונים שנוצרו על ידי בלוטות האדרנל כוללים הורמונים סטרואידים כמו אדרנלין, נוראדרנלין, קורטיזול, אלדוסטרון, אסטרוגן וטסטוסטרון. כאשר הגוף נמצא במתח, הוא מגביר את הטון הסימפטטי (מערכת עצבים סימפתטית), שהוא חלק ממערכת העצבים שלנו שמכניסה אותנו למצב של "הילחם או ברח". זו דרך נורמלית וטבעית בה גופנו מגן על עצמו. הבעיה היא כאשר הדבר נמשך לתקופה ארוכה, נוצר מצב של דומיננטיות סימפתטית.


אולם, כשאנחנו מסוגלים להירגע, ליהנות, לשחק, לצחוק, לבלות זמן בנשימה עמוקה ובתודה ותפילה, אנו מגרים טון פרה-סימפתטי (מערכת עצבים הפרה-סימפתטית). זה החלק של מערכת העצבים שלנו, שמשפר את מנגנוני הריפוי והתיקון. אנו זקוקים לאיזון טוב בין המערכות הסימפתטיות והפרה-סימפתטיות שלנו. אנו רוצים ששתיהן יהיו טובות למענה לדרישות הסביבתיות. לרוב, אנו רוצים להיות במצב של דומיננטיות פרה-סימפתטית כדי שנוכל לתקן ולהירפא ביעילות ממצבי הלחץ היומיומיים.


עייפות יותרת הכליה היא מצב שרובינו חווים בשלב כלשהו בחיינו בגלל רמות הלחץ הנפשי, הרגשי, הכימי והפיזי הכרוני שמגיעות עם החיים שאנו חיים. גירויים אלה מגבירים את מצב הטונוס הסימפתטי שלנו ומגדילים את תפוקת הורמון האדרנל. באופן טבעי, אנו אמורים להיות מסוגלים להיכנס ולצאת ממצב זה כאשר אנו לוקחים זמן לתמוך בגופנו, לנוח ולתקן. הבעיות העיקריות בעייפות יותרת הכליה והתקדמותה לתשישות יותרת הכליה מתרחשות כאשר פעילות מתח והאדרנל אינם מסוגלים לכבות עצמם ולנוח. זה יכול להיות בגלל זיהומים, אלרגיות, תסמונת מעי דולף, חסרים תזונתיים ועומס יתר של רעילות.


כל אלה הם תסמינים הקשורים למספר הפרעות שונות, אשר לעתים קרובות הממסד הרפואי מתעלם מהם. בסופו של דבר, כשהגוף אינו מתפקד בצורה מיטבית הוא דורש מאמץ ותפוקת אנרגיה רבה יותר מהאדרנל. זה יכול להוביל לתשישות יותרת הכליה, כאשר האדרנל כבר לא מסוגלת לענות על דרישות הסביבה. תשישות יותרת הכליה היא מצב חמור מאוד הגורם להזדקנות מואצת, דלקת כרונית, עייפות כרונית וחוסר יכולת להחלים ולתקן. האדם רוצה לישון ומרגיש צורך לישון אך לרוב מתקשה ליפול ולהישאר ישן. תסמינים אחרים המקושרים לתשישות אדרנל: דיכאון, חרדה, חשק מיני ירוד ותפקוד ירוד, עייפות בוקר, השמנה וקושי לרדת במשקל, מערכת חיסון חלשה ודלקתיות כרונית.


תזונה ועייפות יותרת הכליה:

לתזונה שלנו תפקיד מרכזי בהתפתחות וריפוי עייפות האדרנל. רוב האנשים בחברה שלנו צורכים יותר מדי פחמימות ולא צורכים מספיק נוטריינטים – חומרי הזנה טהורים ושומנים טובים. זה גורם לחוסר איזון ברמות הסוכר בדם. בלוטות האדרנל צריכות לעבוד קשה מאוד בכדי לשמור על יציבות הסוכר בדם והתזונה המודרנית מביאה אותן עד קצה הגבול שלהן.


התזונה הטובה ביותר לעייפות יותרת הכליה מתחילה בהקפדה על ייצוב הסוכר בדם תוך שימוש בשומנים טובים. זה כולל שימוש בשמן קוקוס, חמאת קוקוס, פתיתי קוקוס, חלב קוקוס, אבוקדו, זיתים, שמן זית, חמאת גהי ומוצרי בשר שהוזנו בתזונה מן הצומח ללא הורמונים. מקורות שומן אלה צריכים להיות חלק עיקרי מהתזונה הכוללת.

הכולסטרול במזונות כמו גהי או מוצרי בשר איכותיים נדרשים גם עבור ייצור הורמוני האדרנל הקודמנים (חומר מוצא) פרגננולון ו- DHEA. בנוסף, השומנים עוזרים לשמור על יציבות רמות הסוכר בדם ולהורדת לחץ מבלוטות יותרת הכליה.


חשוב מאוד להוסיף הרבה פיטונוטריינטים – חומרי הזנה ויסודות קורט בצורת ירקות שאינם עמילניים כמו עלים ירוקים כהים, מלפפונים, סלרי, צנוניות, ירקות מצליבים וכו'. הקפידו להכניס הרבה עשבי תיבול לתזונה שלכם, כולל; ג'ינג'ר, כורכום, רוזמרין, טימין, בזיליקום ואורגנו. האידיאל הוא אכילת פירות עם אינדקס גליקמי נמוך כגון; פירות יער, לימונים, ליים ותפוחי גרני סמית' ירוקים, רימון ואשכולית. פירות אלה דלים בסוכר ועמוסים בתרכובות נוגדות חמצון המסייעות להפחתת הלחץ על גופינו.


צריכת חלבון נקי בכל ארוחה הוא גורם חשוב מאוד כחלק מתזונה טובה. חלבון וחומצות אמינו נחוצים לייצור הורמוני לחץ, איזון טוב של רמות הסוכר בדם וייצור אנזים נוגד דלקת. הנה מדריך עם כמה מהמאכלים הטובים ביותר שכדאי לתת להם מקום מכובד בתזונה שלנו.


מזונות נוגדי חמצון עיקריים:


מזונות פרו – דלקתיים:

25 אסטרטגיות לריפוי עייפות יותרת הכליה:

להלן האסטרטגיות המובילות לריפוי עייפות יותרת הכליה באופן טבעי. רצוי להתייעץ תמיד עם הרופא האישי שלנו לפני שמחליטים להפסיק או לשנות את התרופות שאנו נוטלים וגם לפני שאנו משנים הרגלי חיים ומחליטים ללכת לפי אסטרטגיות חדשות. בנוסף, רצוי לעבור את התהליך בליווי מרפא מטפל שיעזור להדריך אותנו דרך אסטרטגיות אלה (למשל נטורופת). חשוב לציין כי זו אינה רשימה ממצה וישנן אסטרטגיות טיפוליות טבעיות אחרות שמשתמשים בהם כדי לעזור לאנשים עם עייפות יותרת הכליה.


1. תזונה אנטי דלקתית

חשוב למלא את התזונה שלנו בשומנים טובים, נוגדי חמצון, פיטונוטריאנטים, חלבון נקי, סיבים בריאים, מזונות מותססים וממתיקים טבעיים במתינות. אם אתם חושדים ברגישויות למזון, מומלץ מאוד להקפיד על שיטת האלימינציה.


מזונות עיקריים שגורמים לקידום מצב דלקתי בגוף: גלוטן, סוכר, פחמימות מעובדות, בשר ומוצרי חלב תעשייתיים, דגי בריכות ופירות ים, בשר מעובד ותעשייתי , שומן טרנס (שמנים שעברו הידרציה), תוספים ומשמרי מזון , שמנים צמחיים מעובדים ומזוככים, ממתיקים מלאכותיים, קפה, אלכוהול.


2. התמקדות בנשימות עמוקות

מומלץ מאוד לשפר את היציבה, לראות מטפל גוף (עיסוי, שיאצו, אוסתיאופט וכו') מקצועי ולשפר את דפוסי הנשימה. הקדישו זמן כל יום לנשימה ארוכה ועמוקה ואפשרו למנוחה ולשלווה המגיעים עם תרגול זה לבוא עליכם. חמצן הוא הנוטריינט החיוני ביותר! האדם הממוצע נושם בין 12-18 נשימות בדקה, נשימות קצרות ושטוחות מעוררות מצב פיזיולוגי של לחץ בגוף "הלחם או ברח". דפוס הנשימה האופטימלי הוא 6 נשימות בדקה, נשימות ארוכות, עמוקות שמעוררות מצב פיזיולוגי של מנוחה וריפוי.

3. אבץ, ויטמיני B ומגנזיום

הקפידו על רמות תקינות ואופטימליות של אבץ ומגנזיום. שני הנוטריינטים הללו פועלים לשיפור בעיות איתות חילוף חומרים של הסוכר בדם. גרעיני דלעת הם אחד המקורות העשירים ביותר של אבץ ומגנזיום. בנוסף, הכינו מיצים ושייקים ירוקים או השתמשו באבקות סופר פוד ירוקות (מורינגה, כלורלה, ספירולינה, עשב חיטה וכו') ותצרכו מוצרי בשר אורגניים בריאים. שילוב מזונות זה מספק הרבה ויטמינים מקבוצת B , מגנזיום ואבץ.

4. צחצוח יבש של העור

המנהג האיורוודי של צחצוח יבש מגביר את זרימת הדם ולכן גם מגביר את זרימת הלימפה ותהליכי ניקוי רעלים בגוף. בנוסף, זה עוזר לעורר אנדורפינים ונוירופפטידים (מוליכים עצביים) אחרים שמעניקים תחושה טובה ועל ידי כך מפחית את תגובת הלחץ ומקדם אפקט מרגיע ומצעיר. השתמשו במברשת רכה עם זיפים והברישו בעדינות מהגפיים אל עבר כיוון הלב. עשו זאת מדי יום במשך 5-10 דקות לקבלת התוצאות הטובות ביותר.


5. רווית מים מספקת לגוף

מים הם דבר קריטי ביותר לאיזון ייצור הורמוני הסטרס. כאשר אנו מיובשים, באופן טבעי אנחנו מעוררים ייצור של הורמוני לחץ. שתייה של כוס מים יכולה להיות אחת הדרכים הטובות ביותר להפחית את תגובת הלחץ ולהחזיר את הגוף למצב של מנוחה וריפוי. על בסיס יומי, מומלץ להתחיל את היום עם 500-1000 מ"ל של מים (2-4 כוסות) דבר ראשון על הבוקר ולצרוך מינימום 250 מ"ל מים כל 2-3 שעות לאורך כל היום. זה נהדר להוסיף גם לימון או ליים סחוט טרי, שמנים אתרים או חומץ תפוחים כדי להוסיף עוד נוגדי חמצון ואנזימים למים.


השתמשו במסנן מים איכותי בכדי למנוע כניסת רעלים לגוף ממי השתייה. ההמלצה היא על מערכות של אוסמוזה הפוכה איכותיות. הפסיקו את השתייה 15 דק לפני ארוחה ואל תשתו כ-15 דק אחרי הארוחה בכדי לא להפריע למהלך העיכול התקין. הימנעו משתיית קפה ואלכוהול – הם מייבשים את הגוף! כאשר אתם רעבים, נסו לשתות. פעמים רבות תחושת רעב לא אמתי היא בעצם צמא. שתו תה צמחים, תה ירוק – אלו נחשבים כמים!


6. קרקוע \ הארקה של הגוף

אנו מוקפים בתדרים אלקטרומגנטיים רעילים EMF .(toxic electromagnetic frequency’s) EMF אלו מגבירים את תגובת הלחץ בגופנו ומשנים את תפקוד הנוירוטרנסמיטורים – מוליכים עיצביים. תדרים אלו מפריעים לפעילות החשמלית התקינה של גופינו. חשיפה מוגברת לתדרים אלו ידועה כמגבירה את הדלקתיות בגוף וכמשבשת את התפקוד העדין של מערכת העצבים והמוח!


על ידי יציאה החוצה מדי יום והליכה יחפים על דשא, אדמה או חול, אנו סופגים תדרי EMF טבעיים מהאדמה אשר מאזנים את המקצבים החשמליים שלנו. המקצבים החשמליים של כדור הארץ ממלאים תפקיד משמעותי במקצבים הטבעיים שלנו ובשעון הביולוגי שלנו השולטים במחזור השינה/הערות שלנו, בהורמונים, במצב הרוח ובייצור האנרגיה שלנו. מחקרים שבוצעו על אנשים מנותקים לחלוטין מקצב חשמלי טבעי זה הראו רמות קורטיזול לא תקינות, מה שמעיד על תגובות לחץ לא תקינות.


בנוסף, אנשים אשר אינם באים במגע קבוע עם האדמה / טבע ובעצם סגורים במבני בטון, נאבקים בין היתר בבעיות כמו נדודי שינה, הפרעות הורמונליות, כאבים כרוניים, כאבי ראש ועייפות. מאז ומעולם, התחברו בני האדם לאנרגיה החשמלית של כדור הארץ דרך הרגליים. עדות לכך היא 1300 קצות העצבים לס"מ מרובע על כף הרגל. בהשוואה לחלקים אחרים בגוף, זו צפיפות גבוהה להפליא של מערכת עצבים. זה הכרחי לאיזון, יציבות ותיאום כף הרגל, אך גם לספיגת האנרגיה החשמלית הקיימת על כדור הארץ.


מגע עם האדמה, רגליים יחפות, מגע עם צמחים, עצים, שהייה בטבע וחשיפה עדינה לשמש משפרים להפליא את פעילות גופנו ואת תפקוד בלוטת האדרנל.


7. הימנעות מקפאין וסוכר

קפאין פועל על ידי גירוי האדרנל לשחרר עוד הורמוני סטרס. אם הגוף כבר נמצא במצב של תשישות יותרת הכליה, זה יגרום לעומס בגוף ולעייפות ושחיקת האדרנל. צריכה גדולה של סוכרים יוצרת חוסר איזון ברמות הסוכר בדם, הגורם לכך שבלוטות האדרנל צריכות לעבוד קשה יותר במטרה לשמור על איזון רמות הסוכר בזרם הדם. הימנעות מצריכת סוכר זו אסטרטגיה עדיפה לריפוי בלוטות האדרנל.


השפעת הסוכר על הגוף:

8. שימוש בשמנים אתריים

שמנים אתריים הם דם החיים של הצמח. מספר שמנים אתרים שעובדים נהדר לעייפות יותרת הכליה כוללים; לבנדר, וניל, ורד, לימון, קמומיל, רוזמרין ולבונה. ניתן להשתמש בדיפיוזר – מחולל אדים או מבער שמנים בבית ו\או למרוח אותם עם שמן בסיס (כמו שמן קוקוס או שמן שקדים) ולמרוח אותם על העור. השמנים הספציפיים הללו הם די מתונים, כך שאפשר גם לשים 2 טיפות בכוס מים ולצרוך גם כך (בתנאי שהשמנים הם באיכות גבוהה המתאימה ללקיחה פנימית. יש לברר לפני השימוש). מומלץ להשתמש ברוזמרין, לימון, וניל, ורד ולבונה במהלך היום ולבנדר וקמומיל בלילה כדי לעזור בשיפור השינה.


דרכי שימוש בשמנים אתריים:

1. דיפיוזר - טפטפו 3-4 טיפות עם חצי כוס מים בתוך מחולל אדים ושימו את זה בחדרים בבית שאתם נמצאים בהם.:

2. נשימה - להסניף ישירות מהבקבוק, לשים טיפה באזור החיבור בידיים, הקיפול מעל הפה\ אף ולנשום את זה.

3. עיכול - שימוש בכמויות קטנות בצריכה פנימית, הוספת שמנים לאפייה או בישול, הוספת טיפה של שמן אתרי ברוטב הסלט או בארוחה בשרית, ניתן גם לקחת בקפסולה בתור תוסף.

4. טיפול מקומי - אפשר לשים ישירות על המקום את השמן טהור או מדולל (תלוי בשימוש הספציפי). אם רוצים לשים בכפות הרגליים, ניתן לדלל עם שמן אחר, למשל שמן קוקוס.


9. שיפור איכות השינה

שינה באיכות גבוהה היא שינה בין 8-9 שעות בלילה. שינה בין 8-9 שעות בלילה זה המפתח לריפוי ושיפור יכולת ההסתגלות שלנו ללחץ. מומלץ גם לישון שנ"צ מתישהו בין השעות 12:00-15:00 כדי להפחית את הורמוני הלחץ ולאפשר איפוס קצר לפני המעבר לפעילות שלנו אחר הצהריים. תדאגו ללכת למיטה ולהתעורר בערך באותה השעה בכל יום.


הימנעו ממוצרי אלקטרוניקה, אוכל, קפאין ולחץ בשעות הערב. תפתחו שגרה והרגלים קבועים לפני השינה שמשרים עליכם רוגע. נסו לקחת חלק בפעילויות מרגיעות, כגון מדיטציה, תפילה, מתיחות, כתיבת יומן ותודה. שתו כוס תה צמחים או חלב מוזהב. דאגו שחדר השינה שלכם יהיה מקום מרגיע ושליו, שיהיו לכם מצעים נוחים, כריות נוחות וכיפיות, מנורת מלח, נרות או שמנים אתריים, ספרים טובים שאתם אוהבים.


10. פעילות גופנית בעצימות נמוכה

אורח חיים יושבני יוצר לחץ רב יותר על הגוף. פעילות גופנית בעצימות נמוכה היא אנטי דלקתית ומהווה ריפוי לבלוטות יותרת הכליה. לאורך כל היום, תשתדלו לעשות פעילות בעצימות נמוכה כמו הליכה, רכיבה על אופניים, משחקים וכו' פעילות בעצימות נמוכה באופן קבוע תסייע בהפחתת הדלקת בגוף ותגביר את מצב הרוח שלכם.11. טיפול אצל מטפל בעיסוי

לחץ על עמוד השדרה הצווארי העליון יכול לגרום לעלייה בטונוס הסימפתטי וייצור הורמון הלחץ. אם בעיה זו נמצאת ללא טיפול, לאורך זמן, היא עלולה להוביל לריפוי לקוי של הרקמות ולעייפות יותרת הכליה. טיפול עם מטפל.ת בעיסוי/שיאצו או כל טכניקת מגע מקצועיים אשר יכול להעריך במדויק את הזרימות הצוואריות העליונות ולתת התאמות ותרגילים מתקנים ספציפיים לייצוב אזור זה, יכול להועיל מאוד בהפחתת המתח בגוף.


12. האזנה למוזיקה רגועה ומעוררת השראה

האזנה למוזיקה ​​קלאסית קלילה או למדיטציה יכולה להיות חווית ריפוי לגוף. סוגי המוסיקה הללו לא מעודדים גירוי, אלא יש להם הרמוניות ייחודיות המגבירות את האנדורפינים וממריצות את היווצרותו של סרוטונין. בנוסף, האזנה למוזיקה קלאסית ולמוזיקה אחרת המעלה את מצב רוחכם משפרת את ריפוי ותיקון הרקמות. הקפידו להימנע ממוזיקה רועשת, רוק, ריקוד והיפ-הופ אם יש לכם עייפות ביותרת הכליה. לחנים אלה מגרים יותר מדי ויכולים לגרום לעייפות רבה יותר בבלוטות האדרנל.

13. הסתכלות חיובית

דמיינו את עצמכם בריאים ומאושרים - מלאי חיים, תוך כדי נשימות עמוקות וקלילות. מה שאנו מדמיינים ומחזיקים מספיק חזק במחשבות, יתחיל להתבטא בחיים שלנו. זה פשוט לביצוע, מעצים וחינמי! ביצוע תרגול זה יסייע להפחתת רמות הלחץ ולשיפור תהליכי ריפוי והתחדשות.


14. תשחקו יותר

בני אדם וכל היונקים מתוכנתים מבחינה ביולוגית לשחק. רק התבוננו בילדיכם, בחתולים ובכלבים. הם נותנים עדיפות לזמן מנוחה ולמשחקים מעל רוב הדברים האחרים. תהיו מעורבים בעיסוק בתחביבים משקמים, במשחק עם חיות המחמד או עם הילדים ופשוט תיהנו!


15. הקפדה על זמן מנוחה בלו"ז

תקבעו זמן בו תוכלו להירגע ולקרוא ספר מהנה או לצפות בסרט מרומם או בסרט דוקומנטרי. הקפידו להימנע מהשפעות שליליות במהלך זמן זה. התרחקו מסרטי אימה, מוזיקה רועשת, מדיה שמאתגרת את מערכת הערכים שלכם ואנשים שליליים. צרו סביבה שמרוממת, מעודדת ומעצימה אתכם.

16. הקדישו פחות זמן לסמארטפון

שימוש בטלפון הנייד יכול לגרום למערכת שלכם להתאמץ יתר על המידה ע"י EMF שלילי.

מחקרים הראו כי השימוש בטלפון הנייד מגביר את תגובת הלחץ ואת התהליכים הדלקתיים. השתמשו בו בתדירות נמוכה יותר וכשאתם מדברים בנייד, דברו על רמקול והניחו את הטלפון כמה שיותר רחוק מכם.


17. ריפוי המעיים

אחד הגורמים העיקריים לעייפות האדרנל היא תסמונת המעי הדליף וזיהומים כמו הליקובקטור פילורי או שגשוג יתר של חיידקי מעיים (SIBO - Small Intestine Bacterial (Overgrowth, טפילים וגדילת שמרים. זיהומים אלה גורמים למצב של דיסביוזה במעיים – חוסר איזון בחיידקי המעי היוצר תגובת לחץ כרונית בגוף. חשוב לאזן את המיקרוביום שלנו ולרפא את המעיים על מנת להפחית את הלחץ על בלוטות האדרנל. עקבו אחר תוכנית ספציפית לריפוי המעיים תוך תמיכה באדרנל ותראו תוצאות הרבה יותר מהירות.


18. שיטת האלימינציה לבדיקת רגישויות למזון

זיהוי רגישויות משמעותיות למזון באמצעות בדיקת מעבדה או בדיקת ביופידבק והימנעות ממזונות אלו למשך 90 יום. אני משתמש בשיטה זו בין היתר כחלק מהטיפול באנשים עם עייפות בבלוטות האדרנל, שם אנו מסירים את המזונות המגרים הנפוצים ביותר, כולל גלוטן, דגנים, רוב מוצרי חלב, ביצים, סוכרים, תירס, בוטנים, סויה וירקות ממשפחת הסולניים (חצילים, תפוחי אדמה, עגבניות).

לאחר תזונה לפי שיטת האלימינציה במשך 4-6 שבועות, אנו מתחילים להוסיף את המאכלים האלה בחזרה ולראות האם הם גורמים ללחץ ולדלקת. זהו תהליך עדין למציאת המזונות אליהם אנו רגישים ביותר שהגוף מרפא. עם הזמן, הגוף מתחזק ויש לו פחות רגישות למזונות בעתיד.


19. צריכה מספקת של מלחים איכותיים ויסודות קורט

יסודות קורט כוללים; ברזל, אבץ, נחושת, מנגן, יוד, כרום, סלניום, מוליבדן, ונדיום וקובלט. והם נחשבים למיקרו מינרלים. מינרלים חיוניים לייצור ולניצול הורמוני לחץ. השימוש במלחים הוורודים האיכותיים ביותר על גבי המזון לאורך כל היום הוא אסטרטגיה נהדרת להגברת תכולת המינרלים. המלחים האהובים עלי כוללים את המלחים הוורודים כמו מלח ים והימלאיה. בנוסף למלחים, צריכת סלרי, מלפפונים, ירקות מותססים כמו חמוצים וכרוב כבוש וירקות ים (אצות ים) על בסיס קבוע יכולה לשפר את רמות המינרלים ואת ייצור וניצול הורמון הלחץ.


11 מזונות מובילים שעשירים ביסודות קורט:

20. תצחקו יותר

אומרים ש"צחוק הוא התרופה הטובה ביותר שלנו", וזה נכון בכל הנוגע לבלוטות האדרנל. צחוק עוזר לעורר אנדורפינים ונוירופפטידים אחרים שמרגישים טוב, מפחיתים את תגובת הסטרס ומשפרים את תהליך הריפוי. היזהרו גם לא לצחוק יתר על המידה! צחוק בלתי נשלט יכול להיות מגרה מדי, אז שמרו עליו בשליטה. צחקוקים על הפעילויות היומיומיות שלנו והתבדחות קלה עם חברים יכולה להיות משקמת מאוד.


21. חשיפה איכותית לשמש

חשיפת העור שלנו לשמש לא רק עוזרת להגביר את רמות ויטמין D, אלא גם משפרת את היכולת של המיטוכונדריה שלנו לייצר אנרגיה לריפוי ותיקון. זה עוזר להוריד רמות סטרס מבלוטות האדרנל ומסייע להן להחלים ולהתחדש מהר יותר. ויטמין D הוא אחד מהמווסתים ההומאוסטטיים הטובים ביותר בגופנו והוא נחוץ לתפקוד בריא של בלוטות יותרת הכליה. אך גופנו קולט גם ביופוטונים מהשמש, שהם חלקיקי אור היוצרים תגובות בתאים שלנו שמקדמים תיקון וסינתזה של ה-DNA.


10 תסמינים שיכולים להעיד על מחסור בוויטמין D:

 1. רגישות גבוהה יותר לכאב – רמות לא מספקות של ויטמין D נמצאו קשורים לכאבים כרוניים.

 2. בעיות ותנודות במצב הרוח – לפני שאתן מאשימות את מצב הרוח הרע על קבלת הווסת, דעו שמחסור בוויטמין D משפיע על רמות הסרוטונין במוח – אשר משפיע גם על מצב הרוח שלנו.

 3. דכאון – נשים עם רמות נמוכות של ויטמין D בעלות סיכוי גבוה פי 2 לחוות ולהתמודד עם דכאון.

 4. עייפות – רמות נמוכות של ויטמין D נמצא קשור לרמות גבוהות יותר של עייפות במשך שעות היום.

 5. חולשה בשרירים – קיטון בגודל השרירים יכול להיות כתוצאה של כמות לא מספקת של ויטמין D בשרירים וברקמות העצבים.

 6. לחץ דם גבוה – ויטמין D משחק תפקיד חשוב בבריאות הלב ומסייע בבקרה על לחץ הדם. אז כאשר אנחנו בחוסר של ויטמין D, לחץ הדם יכול לזנק.

 7. ירידה בכוח הסיבולת – מחקרים הראו קיבולת\כושר אירובי מופחת וכוח סיבולת כללי נמוך בקרב אתלטיים בעלי רמות נמוכות של ויטמין D.

 8. שברי מאמץ – כאשר יש לכם חוסרים בנוטריינטים, העצמות נהפכות לחלשות, מה שאומר שהסיכון שלכם לשברי מאמץ גדולים יותר.

 9. חולי לעיתים תכופות – ויטמין D חשוב מאוד עבור בריאות ותגובת המערכת החיסונית שלנו. אנשים שסובלים מחוסרים של ויטמין D נוטים לחלות יותר בשפעת ולהתקרר לעתים קרובות יותר.

 10. הפרעות למידה – ויטמין D משחק תפקיד חשוב בהתפתחות המוח בילדות. אנשים עם הפרעות למידה בעלי סיכון גבוה יותר לחוסרים חוזרים ונשנים של ויטמין D.

22. אמבטיה עם מלח אפסום / מלח אנגלי

אמבטיות עם מלח אפסום מרגיעות ומחדשות את הגוף. המלחים מספקים מגנזיום וסולפטים המסייעים לתמיכה בבריאות בלוטות האדרנל וניקוי רעלים מהכבד. מומלץ לעשות אמבטיה אחת למשך 30 דקות בכל לילה עם שמנים אתרים של לבנדר וקמומיל במים וע"י דיפיוזר או מבער. תהיו עם אורות מעומעמים, שימו מוסיקה שקטה ומרגיעה והתמקדו בנשימות עמוקות. זהו טקס לילי משקם במיוחד שיעזור לכם לישון שינה עמוקה יותר ולהרגיש מחודשים יותר בכל בוקר כשאתם מתעוררים.


מינונים של מלח אפסום להוספה לאמבטיה (בגודל סטנדרטי):

ילדים מתחת למשקל 27 ק"ג: חצי כוס מלח אפסום

בין משקל 27-45 ק"ג: כוס 1 מלח אפסום

בין משקל 45-68 ק"ג: כוס וחצי מלח אפסום

בין משקל 68-90 ק"ג: 2 כוסות מלח אפסום

לכל 20 ק"ג נוספים: הוסיפו עוד חצי כוס מלח


23. מדיטציה ותפילה יומית

מדיטציה ותפילה משקמים את הגוף, את הנפש והרוח בצורה יוצאת דופן. טכניקות אלה עוזרות להרגיע את הנפש והמחשבות ולהביא למצב של רוגע ושלווה.

מחקרים שבחנו אנשים עם הרגלי אורח חיים דתיים ורוחניים, מצאו שיש להם בריאות נפשית טובה יותר ושהם מסתגלים מהר יותר לבעיות בריאותיות. זכרו, אנחנו לא צריכים לקחת על עצמנו את משקל העולם. הקדישו זמן כל יום להודות לאלוהות שלכם ולשחרר אליה את המאבקים והקשיים שאתם סוחבים אתכם, ומובטח שתחוו שיפור במצב הנפשי והרווחה הכללית היומיומית שלכם תגדל.

24. ביצוע מתיחות

ביצוע מתיחות קלות או תרגול יוגה יכול להיות אחד הדברים המועילים ביותר עבור אנשים המתמודדים עם עייפות יותרת הכליה. תנועות קלות ומתיחות, יחד עם טכניקות נשימה עוזרות להרגיע את בלוטות האדרנל, לעורר תחושות טובות של אנדורפינים ולשיפור הטונוס הפראסימפתטי בגוף. תרגלו 15 דקות של יוגה בכל בוקר, או שתיקחו חלק משעור יוגה מסודר או אפילו בצפייה אונליין. הכוונה היא לא להשתתף בתרגול יוגה אינטנסיבי מדי עם דרישות תובעניות יותר ותנוחות קשות מידיי מאחר וזה יכול גם להוות העמסת יתר לבלוטות האדרנל.


יתרונות ממקורות מדעיים ליוגה / טאי צ'י או כל שיטה עם תנועות גוף ממוקדות לגוף-לב-מוח

מוח - מרגיע את המחשבות, משפר ריכוז, מגביר את הבטחון העצמי, משפר זיכרון, מביא לתחושת אושר, מקדם מחשבות חיוביות והסתכלות חיובית ומפחית מיגרנות.


ללב - מפחית סיכון למחלות לב, משפר את קצב הלב ואת מחזור הדם.


לגוף - משפר גמישות, מגביר את רמות האנרגיה, משפר את חיי המין, משפר את תחושת האיזון, משפר את איכות השינה, עוזר לנו להרגע, שורף קלוריות ומסייע להורדת משקל, מגביר כוח סיבולת.

25. יומן הכרת תודה:

לעתים קרובות אנו מקדישים כל כך הרבה זמן ומתמקדים במה שלא בסדר ובמה מתסכל אותנו. הקדשת זמן כל יום לכתוב על מה אנו מוקירים תודה, יכולה להיות אחת הפעילויות היומיומיות החזקות ביותר. אפשר גם לשלב את זה עם תרגילי נשימה, מדיטציה או תפילה, שם אנו מזכירים לעצמנו על מה אנחנו הכי אסירי תודה. זה ירגיע את המחשבות שלכם, יגביר את רמת האנדורפינים, יפחית את ייצור הורמוני הלחץ ויעורר את הטונוס הפראסימפתטי בגוף.

7,450 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page